hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gerginlik gece boyu sürdü! Azerbaycan ve Ermenistan'dan peş peşe açıklamalar

  Gerginlik gece boyu sürdü Azerbaycan ve Ermenistandan peş peşe açıklamalar
  expand
  KAYNAK DHA, İHA

  Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermeni güçlerinin Laçin ve Kelbecer bölgesindeki Azerbaycan ordusu askerlerine farklı kalibredeki silahlarla ateş açtığını duyurdu. Sınırdaki gerginliğin gece boyunca devam ettiği belirtildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nca yapılan açıklamada, Ermenistan’ın ateşkesi ihlal etmeyi sürdürdüğü ifade edilerek, “Ermenistan silahlı kuvvetleri ateşkes anlaşmasını bir kez daha ihlal ederek, 13-14 Eylül gecesi ve bugün sabah saatlerinde Kelbecer ve Laçin bölgelerinde bulunan birliklerimize çeşitli kalibrelerdeki havan ve toplarla ateş açmıştır. Bu yönde bulunan birimlerimiz tarafından yeterli müdahale önlemleri alınmaktadır. Şu anda pozisyonlarımıza aralıklı olarak ateş ediliyor. Birimlerimiz tarafından gerekli müdahale önlemleri alınmaktadır” denildi.

  ERMENİSTAN'DAN AÇIKLAMA: GERGİNLİK GECE BOYU SÜRDÜ

  Dağlık Karabağ'da Ermeni ordusunun provokasyonları sonucunda Azerbaycan ile Ermenistan arasında yeniden başlayan çatışmalarla ilgili Ermenistan'dan yeni bir açıklama yapıldı. Ermenistan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Azerbaycan ve Ermenistan orduları arasında Jermuk kenti sınır hattında çatışmaların gece boyu sürdüğü belirtilerek, "13-14 Eylül gecesi Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki durum gerginleşmeye devam etti. Özellikle düşman, Jermuk yönünde saldırı uçağı kullandı. Önceki gün başlatılan saldırganlığın diğer yönlerinde kayda değer bir olay kaydedilmemesine rağmen bugün saat 08.00'den itibaren düşman topçu, havan ve büyük kalibreli silahları kullanarak taarruz öncesi operasyonlarına devam etti" denildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gerginlik gece boyu sürdü Azerbaycan ve Ermenistandan peş peşe açıklamalar

  Açıklamada Ermenistan ordusunun Azerbaycan ordusuna karşılık verdiği aktarılarak, "Jermuk ve Vayots Dzor yönünde Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, muharebe görevlerini tam olarak yerine getirmeye devam ederek yeterli misillemede bulundu. Uluslararası toplumun duruma net tepkisine rağmen Azerbaycan'ın askeri-politik liderliği, Ermenistan'ın egemen topraklarına karşı hem askeri hem de sivil altyapıları hedef alan saldırgan eylemlerini sürdürüyor" ifadeleri yer aldı.

  UZMAN HEYET GÖNDERİYOR

  Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nün (KGAÖ) dün gece Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de katılımıyla Dağlık Karabağ gerilimi üzerine acil toplantı yaptığı açıklandı. Ermenistan'ın KGAÖ'den acil yardım talebi üzerine yapılan toplantıda, hem bölgedeki gerilimin nedenleri hem de Ermenistan'ın talebi ele alındı. KGAÖ Sekreterliği tarafından gece yapılan resmi açıklamada da Ermenistan'ın talebinin incelenmesi için KGAÖ üyesi ülke liderlerinin ortak bir karar alarak Rusya adına Anatoli Sidorov öncülüğünde üye ülkelerden oluşan uzman heyetin Ermenistan'a gönderileceği duyuruldu. Ayrıca Rusya'nın Ermenistan ve Azerbaycan sınırındaki durumu istikrara kavuşturmayı amaçlayan arabuluculuk çabaları tam olarak desteklenirken, KGAÖ sorumluluk alanlarında durumun sürekli izlenmesi için çalışma grubu oluşturulmasına karar verildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gerginlik gece boyu sürdü Azerbaycan ve Ermenistandan peş peşe açıklamalar

  ALİYEV, MACRON İLE GÖRÜŞTÜ

  Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i arayarak Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki çatışmadan duyduğu endişeyi dile getirdi. Cumhurbaşkanı Aliyev, söz konusu büyük çaplı provokasyonlardan dolayı sorumluluğun doğrudan Ermenistan'ın siyasi-askeri liderliğine ait olduğuna ve Azerbaycan tarafından misillemede bulunulduğuna dikkat çekti. Aliyev, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki sınır gerilimi konusunun Fransa'nın inisiyatifiyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin gündemine çıkarılacağına değinerek bu bağlamda müzakerelerin objektif bir şekilde yürütülmesinin önemine değindi. Görüşmede ayrıca bölgede sürdürülebilir barış ve güvenliğin sağlanması, barış gündeminin devam ettirilmesinin önemi vurgulandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "RUSYA, SINIRDAKİ SORUNLARI ÇÖZMEK İÇİN ÖNLEMLER ALIYOR"

  Rusya Dışişleri Bakanlığı Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) bölümü direktörlerinden Denis Gonçar, Rus basınına yaptığı açıklamada, "Amacımız sınır bölgesinde istikrar ve güvenlik seviyesinin artmasına katkıda bulunmak ve bu faaliyetlere dış müdahaleler olmadan her iki tarafın da durumu politikleştirmeden çözülmesi gerekir. Açıkçası iki ülke arasındaki uzlaşma yolunun henüz başındayız. Sürdürülebilir sonuçlara ulaşmak her iki taraf için de zaman ve önemli çaba gerektirecektir" şeklinde konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BAKAN ÇAVUŞOĞLU: ERMENİSTAN PROVOKASYONLARDAN VAZGEÇMELİ

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuya yönelik yaptığı açıklamada "Kalıcı bir barış ve istikrar istiyorsak Ermenistan provokasyonlarından vazgeçmeli. İş birliğine yönelik samimi adımlar atmalı" ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow