hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Grossi: Zaporijya’da durum hala tehlikeli

  Grossi: Zaporijya’da durum hala tehlikeli
  expand
  KAYNAK DHA

  Birlemiş Milletler’e (BM) bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Direktörü Rafael Grossi, Zaporijya Nükleer Santrali’nde (ZNPP) durumun hala tehlikeli olduğunu belirtti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Grossi, 5-10-13 Mart tarihlerinde IAEA'nın Zaporizhzhya Destek ve Yardım Misyonu (ISAMZ) ekibinin ZNPP’de inceleme yapmayı planladığını ancak başarısız olduğunu, incelemenin bugün yapılmayı planladıklarını söyledi. Grossi, durumun hala tehlikeli olduğunu vurgulayarak, “9 Mart'ta 11 saat boyunca tüm tesis harici gücünü kaybetti ve bu da tesisi, reaktör soğutması ve diğer temel nükleer güvenlik ve güvenlik işlevleri için acil durum dizel jeneratörlerine güvenmeye zorladı. ZNPP'deki nükleer güvenlik istikrarsız bir durumda. Ana elektrik hattından yapılan bu kesinti ve onarım çalışmaları 330 kV hattı yokken yapılırsa, tamamen elektrik kesintisine neden olacak ve santrali yedinci kez son savunma hattı olan dizel jeneratörlere bağımlı hale getirecektir” dedi.

  Grossi: Zaporijya’da durum hala tehlikeli

  “BİR GÜN ŞANSIMIZ TÜKENECEK” DEMİŞTİ

  Grossi, Mart ayının başında ZNPP’ye yönelik saldırının ardından yaptığı açıklamada, “ZNPP yine son savunma hattı olan acil durum jeneratörleriyle çalışıyor. ZNPP altıncı kez, tekrar ediyorum altıncı kez, tesis dışı tüm gücünü kaybetmiş ve acil durum modunda çalışmak zorunda kaldı. Size hatırlatmama izin verin, burası Avrupa'nın en büyük nükleer santrali. Biz ne yapıyoruz? Bu sabah bu odada oturup bunun olmasına nasıl izin verebiliriz? Bu devam edemez. Her seferinde bir zar atıyoruz. Bunun devam etmesine izin verirsek, bir gün şansımız tükenecek” demişti. Grossi, tesisin güvenliği için acil durum çağrısı yapmıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow