hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Güney Afrika’dan Uluslararası Adalet Divanı'na 'acil' Refah çağrısı

  Güney Afrika’dan Uluslararası Adalet Divanına acil Refah çağrısı
  expand
  KAYNAKİHA

  Güney Afrika tarafından, Uluslararası Adalet Divanı'na (UAD) İsrail'in Refah'a yönelik kara operasyonunu durdurması için yetkisini kullanması yönünde acil talepte bulunuldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Güney Afrika, İsrail’in Gazze’nin Refah kentine yönelik saldırılarının ardından Uluslararası Adalet Divanı'na (UAD) acil çağrı yaptı. Güney Afrika tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi’nde hayatta kalanların son sığınağı olan Refah'a yönelik askeri operasyonlarını genişletme kararını durdurmak ve Gazze'deki Filistinlilerin haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek amacıyla yetkisini kullanması için Uluslararası Adalet Divanı'na (UAD) acil bir talepte bulunduğu bildirildi.

  "TELAFİSİ OLMAYAN BİR İHLAL"

  Açıklamada, “Mahkeme İç Tüzüğü'nün 75 (1) Maddesi uyarınca, ‘Mahkeme her zaman, davanın taraflarından herhangi biri ya da tümü tarafından uygulanması ya da uyulması gereken geçici önlemlerin gerekip gerekmediğini re’sen incelemeye karar verebilir” denildi.

  Güney Afrika hükümetinin dün mahkemeye sunduğu talebinde İsrail’in Refah'a yönelik eşi benzeri görülmemiş askeri saldırısının daha şimdiden büyük çaplı ölüm ve yıkıma yol açtığını ve açacağı konusunda ciddi endişe duyduğunu belirttiği ifade edilen açıklamada, “Bu durum hem Soykırım Sözleşmesi'nin hem de mahkemenin 26 Ocak 2024 tarihli kararının ciddi ve telafisi mümkün olmayan bir ihlali anlamına gelecektir. Güney Afrika, Gazze'de her gün yaşanan ölümler ışığında bu konuya gereken aciliyetin gösterileceğine inanmaktadır” denildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  UAD, İSRAİL'İN SOYKIRIMI ÖNLEMEK İÇİN TÜM TEDBİRLERİ ALMASINA HÜKMETMİŞTİ

  Hollanda’nın Lahey kentindeki Uluslararası Adalet Divanı, Güney Afrika’nın İsrail aleyhinde açtığı soykırım davasında, İsrail'in soykırımı önlemek için tüm tedbirleri almasına hükmetmişti. Mahkeme ayrıca, İsrail’in Gazze’deki eylemlerinin bir kısmının soykırım hükümleri kapsamına girdiğini belirtmişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow