hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Güney Koreli ünlü oyuncudan Türkiye'ye dayanışma mesajı: "70 yıl önceki minnettarlığımızı unutmuyoruz"

  Güney Koreli ünlü oyuncudan Türkiyeye dayanışma mesajı: 70 yıl önceki minnettarlığımızı unutmuyoruz
  expand

  6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremin ardından Türkiye’ye başsağlığı ve destek mesajları yağmaya devam ediyor. Güney Kore’nin ünlü oyuncularından Park Jae Min, Kore Savaşı'nda Türkiye’nin gösterdiği dayanışmaya atıf yaparak, “70 yıl önceki Türk halkına olan minnettarlığımızı unutmuyoruz.” açıklamasını yaptı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kahramanmaraş merkezli 11 ilde yıkıma neden olan depremlerin ardından birçok Güney Koreli oyuncu ve K-pop yıldızı Türkiye’ye destek mesajları gönderdi.

  Geçtiğimiz hafta Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol Türkiye'ye mümkün olan en fazla deprem desteğinin sağlanması için mevcut tüm kaynakları seferber etme talimatı vermişti.

  Kore Kültür Merkezi, Güney Kore'nin yıldız isimlerinden Park Jae Min’in dayanışma mesajını içeren videoyu paylaştı.

  Güney Koreli ünlü oyuncudan Türkiyeye dayanışma mesajı: 70 yıl önceki minnettarlığımızı unutmuyoruz

  Ünlü oyuncu Park Jae Min video mesajında Türkiye’deki deprem felaketinin yol açtığı yıkımın Kore halkını da derinden etkilediğini ve üzdüğünü belirterek, “Deprem sonrası yeniden yapılanmada biz büyük bir güç olabilir miyiz bilmiyorum ancak yine de 70 yıl önceki Türk halkına olan minnettarlığımızı unutmuyoruz. Kore Cumhuriyeti vatandaşları olarak güçlerimizi birleştiriyoruz. Bir an önce eski yaşamınıza dönebilmeniz için dua edeceğim. Güçlü kalın.” ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Güney Kore, depremlerin ardından Türkiye'ye arama kurtarma ekibi gönderen ülkeler arasında yer alıyor.

  KORE SAVAŞLARI

  Türkiye, 1950-1953 yılları arasında Kuzey Kore ile Güney Kore arasında başlayan savaşa TBMM’nin 1950 tarihli oturumuyla uluslararası destek kapsamında asker göndermişti.

  Savaşın başından Temmuz 1953'teki ateşkese kadar geçen sürede toplam 14.936 Türk askeri Kore'de görev aldı. Güney Kore, Türk askerinin bu desteğini unutmadı ve iki ülke arasında özel bir dostluk oluştu.

  Güney Kore Devlet Başkanı, depremlerle ilgili “Bu zor dönemde kalbim, Türkiye ve Suriye halkıyla birlikte. Kore, sevdiklerini kaybedenlere en derin başsağlığı dileklerimizi iletmektedir. Kore Savaşı'nda kanla yoğrulmuş kardeşlik bağımız olan Türkiye'ye mümkün olan her şekilde yardıma hazırız” ifadelerini kullanmıştı.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow