Hafter neden masadan kalktı?

Video: Hafter neden masadan kalktı?

Libya Ulusal Ordusu Komutanı Halife Hafter, dün yürütülen ateşkes görüşmelerinin ardından anlaşmayı imzalamadan Moskova'dan ayrıldı. Peki Hafter neden masadan kalktı? CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova son bilgileri aktardı.

Libya Ulusal Ordusu Komutanı Halife Hafter, dün yürütülen ateşkes görüşmelerinin ardından Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı Fayiz es-Sarrac'ın kabul ettiği anlaşmayı imzalamadan Moskova'dan ayrıldı. Hafter'in ateşkesi neden imzalamayıp reddettiği ise çok konuşuldu. CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova, Hafter'in masadan kalkmasının nedeni ve son kulis bilgilerini aktardı.

İşte Canova'nın konuşmasından öne çıkanlar;

Hafter neden masadan kalktı?

"Hem Çavuşoğlu, hem Hulusi Akar hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan üzerinde mutabık kalınan bir metin olduğunu söylediler. Hafter'in Moskova'dan kaçtığını söylediler. Mevcut pozisyonlar korunarak ateşkes ilan edilsin denildi. Sınırlar da sonra konuşulacaktı. Bu ateşkesin uygulamasını yapacak gözlem gücünün varlığı olacaktı. Cumhurbşakanı Erdoğan BM'yi işaret etmişti. Mısır'ın da için de olabileceği bir yapıdan da bahsediliyordu. Ancak Hafter Moskova'dan ayrıldı. Peki Haftter neden masadan kalktı? Hafter'in ek talepleri olduğu yönünde bilgiler var. Bir takım iddialar yansıyor. Nedir o iddialar? Türkiye'nin Libya'daki güçlerini geri çekmesi, Suriye'den gelen yabancı savaşçıların geri çekilmesi, Trablus'ta bir güç bulundurmak ki bu Ankara'nın en önemli kırmızı çizgilerindendi ve Tobruk Parlamentosu'na güvenoyu verecek bir ulusal birlik hükümetinin oluşturulması gibi ek talepleri olduğu ifade edildi. Biz bunları Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'na kuliste sorduk. Çavuşoğlu bu talepler vardı, yoktu demedi ama yalanlamadı da... Kendisi "Herkesin farklı görüşü ve rüyaları olabilir" dedi. Hem Çavuşoğlu hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan Hafter'in ikna edilmesinin Ruslara bırakıldığını söylüyor. Kendine pozisyon sağlamak için Hafter'in bu adımı attığı da iddia ediliyor. Gözler şimdi Berlin Konferansı'nda. Ankara'nın ne Libya'da ne de Suriye'de geri adım atmayacağı görülüyor. Bir taraftan da Doğu Akdeniz'deki pozisyon alma durumu var."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS