hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hamaney: Müslüman ülkeler bu savaş suçları karşısında pasif kalmamalı

  Hamaney: Müslüman ülkeler bu savaş suçları karşısında pasif kalmamalı
  expand
  KAYNAKİHA

  İsrail-Filistin savaşına ilişkin konuşan İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail'in Hamas'tan ağır darbe aldığını belirtti. Hamaney, "Güçleri Filistinli savaşçılara yetmediği için Filistinli kadınları, çocukları ve sivilleri hedef alıyorlar. Savaşçılar eyleme geçmek için hazırlar. Müslüman ülkeler de bu savaş suçları karşısında pasif kalmamalı" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İran'ın başkenti Tahran'da düzenlenen bir etkinlikte konuşan dini lider Ayetullah Ali Hamaney, İsrail ve Filistin'de yaşananlara dair dikkat çeken açıklamalar yaptı. Hamaney, İsrail'in Gazze'ye yönelik devam eden saldırılarının sonuçsuz kalacağını ve Filistin direnişinin bu savaşta galip geleceğini ifade etti. "Ayaklar altına düşmüş ve yaralanmış olan bu işgalci rejim, Filistin direnişinden aldığı darbenin intikamı için Gazze'de mazlum Filistin halkına saldırmakta" diyen Hamaney, "Şüphesiz dünyadaki tüm zalim güçler ile birlikte ABD'nin sınırsız desteğini alsalar da işledikleri cinayetler bir sonuç vermeyecek. Zafer kesinlikle Filistinlilerin olacak" ifadelerini kullandı.

  "BATI ÇÖKMEKTE OLAN İSRAİL DEVLETİNİ KURTARMAYA ÇALIŞIYOR"

  Hamaney, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarından ABD yönetimini sorumlu tutarak, Batılı ülkelerin Hamas'ın operasyonu sonrası çökmekte olan İsrail devletini kurtarmaya çalıştıklarını söyledi. Hamaney, "ABD bu savaş suçlarının ortağıdır. İsrail'in saldırılarını ABD yönetimi koordine ediyor. ABD Başkanı (Joe Biden) ve İngiltere, Fransa ve Almanya gibi zalim devletlerin liderleri neden işgal topraklarını art arda ziyarete gittiler? Çünkü siyonist İsrail rejiminin çökmekte olduğunu gördüler ve bu rejimi kurtarmak için işgal topraklarına gidiyorlar" dedi.

  MÜSLÜMAN ÜLKELERE ÇAĞRI

  İsrail'in Hamas'tan aldığı darbenin intikamı için savunmasız Filistinli sivillere saldırdığını belirten Hamaney, "İsrail, Hamas'tan ağır darbe yedi, yaralandı ve ayağa kalkamıyor. Güçleri Filistinli savaşçılara yetmediği için Filistinli kadınları, çocukları ve sivilleri hedef alıyorlar. Savaşçılar eyleme geçmek için hazırlar. Müslüman ülkeler de bu savaş suçları karşısında pasif kalmamalı. İslam ülkelerinin yöneticileri, siyasi sözcüleri, Batılı ülkelerin söylediklerini tekrarlayarak Filistinlileri terörist olarak adlandırmamalı. Kendi evini, toprağını işgale karşı savunanlar terörist mi oluyor? Terörist olan, o toprakları ve evleri işgal edenlerdir. ABD ve Batı dünyası kendi evlerini, topraklarını savunmaya çalışanları terörist olarak göstermeye çalışıyor" ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "DÜNYANIN GELECEĞİ FİLİSTİNLİLERDİR"

  Bazı Avrupa ülkelerinde Filistin'e destek gösterilerinin yasaklanmasına rağmen insanların Filistin bayrakları ile sokaklara çıktığını belirten Hamaney, "Hiç kimse siyonist rejimin cinayetleri karşısında insanların öfkesi ve tepkisinin önünü alamaz. Dünyanın geleceği siyonist İsrail'in değil, Filistinlilerindir. Tüm yasaklara rağmen insanlar bu rejimin savaş suçlarını meydanlarda, sokaklarda haykırıyorlar" şeklinde konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow