Hamas lideri İsrail'e 10 yıllık ateşkes önerdi

Hamas lideri İsrail'e 10 yıllık ateşkes önerdi

Hamas lideri İsrail'e 10 yıllık ateşkes önerdi

Hamas'ın lideri Halid Meşal, 1967'de işgal ettiği topraklardan çekilmesi karşılığında, İsrail'e 10 yıllık ateşkes önerdi.

Halid Meşal, öneriyi, önceki gün Suriye'nin başkenti Şam'da görüştüğü eski ABD Başkanı Jimmy Carter'a yaptığını söyledi.
 
Meşal, "Eğer İsrail, 1967 sınırlarına geri çekilirse bir ateşkes önerdik, (İsrail'i) tanımanın kanıtı olan 10 yıllık bir ateşkes" dedi.
 
Meşal, bugünkü açıklamasında, çatışmasız bir dönem anlamına gelen Arapça "tehdiya"dan daha somut olan "hudna" sözcüğünü kullandı.
 
Hamas, sık sık ateşkes için bu sözcüğü kullanıyor. "Hudna", ayrıca karşı tarafın varlığını kabul etmeyi de içeriyor.
 
Hamas lideri, aynı açıklamasında, İsrail'in 1967'de işgal ettiği topraklarla sınırlı bir Filistin devletini de kabul edeceklerini söylemişti. Bu topraklar Batı Şeria, Gazze ve Doğu Kudüs'ten oluşuyor.
 
Halid Meşal ayrıca, 1967 Ortadoğu savaşından önceki sınırlarda Filistin devletinin kurulmasını kabul edeceklerini, ancak örgütün İsrail'i tanımayacağını söyledi.
 
AP ajansı, Meşal'in, İsrail'in Filistin topraklarını işgalinden önceki sınırlarda Filistin devletinin kurulmasına ilişkin sözlerini, İsrail'i zımnen kabul etmesi olarak yorumladı.
 
Hamas lideri, gazetecilere açıklamasında, örgütün, Carter'a, daha önceki benzer kararları İsrail'in saldırılarını durdurmadığı için tek taraflı ateşkes ilan edemeyeceğini ilettiğini de kaydetti.