Harry Potter'ın yazarı JK Rowling'den 15 milyon sterlinlik bağış

Video: Harry Potter'ın yazarı JK Rowling'den 15 milyon sterlinlik bağış

Harry Potter'ın yazarı JK Rowling, 45 yaşında kaybettiği annesinin adına kurduğu nöroloji araştırmaları merkezine 15,3 milyon sterlin (yaklaşık 18,8 milyon dolar) bağışladı.

Edinburgh Üniversitesi'ndeki Anne Rowling Rejeneratif Nöroloji Kliniği, 2010 yılında JK Rowling'in 10 milyon sterlinlik bağışıyla kurulmuştu. Anne Rowling 1990'da MS hastalığına bağlı komplikasyonlardan ölmüştü.


BBC Türkçe'nin haberine göre klinikte motor nöron (MND), Parkinson ve demans dahil bir dizi nöroloji hastalığının tedavisiyle ilgili araştırmalar yapılıyor.


Romanları devlet yardımıyla geçinirken yazmaya başladı


JK Rowling, büyücü çocuk Harry Potter'ın öyküsünü Edinburgh'daki kafelerde, sosyal yardımla geçinirken yazmaya başlamıştı.


Harry'nin Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'ndaki maceralarını anlatan yedi romanla bunlardan uyarlanan film ve müzikaller ve hediyelik eşyalardan milyarlarca dolarlık gelir elde edildi.


İngiltere'de yayımlanan Sunday Times gazetesinin en varlıklı kişiler listesine giren JK Rowling'in 750 milyon sterlinlik (yaklaşık 925 milyon dolar) bir serveti olduğu tahmin ediliyor.


Yazar, farklı yardım kuruluşlarına yaptığı milyonlarca sterlinlik yardımlarıyla biliniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS