hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Haşdi Şabi'den Telafer açıklaması

  Haşdi Şabiden Telafer açıklaması
  expand

  Irak'ta İran destekli Şii milisler, Musul'un batısındaki DEAŞ mevzilerine düzenleyeceği operasyonla ilgili açıklamada bulundu. Şii milislerin hedefinde yaklaşık 100 bin Türkmen'in yaşadığı Telafer var.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  IŞİD ve PYD hem karadan hem havadan vurdu

  Erdoğan'ın otelini basan darbeciler konuştu

  Reuters'ın haberine göre, Şii Milis gücü Haşdi Şabi'nin sözcüsü Ahmed el Esadi, Telafer yönünde ilerlemek için yaptıkları hazırlıkları tamamladıklarını söyledi.

  El Esadi, Irak devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, operasyonun "günler ya da saatler içinde başlayacağını" belirtti.

  Haşdi Şabi, Iraklı Şii dini lider Ayetullah Ali el Sistani’nin 13 Haziran 2014’teki çağrısının ardından Irak hükümeti tarafından iki gün sonra kurulmuştu. Çoğunluğu hem Sünni hem Şii olan Türkmenlerden oluşan Telafer ilçesi 16 Haziran 2014’te DEAŞ’ın eline geçmişti. İlçe Musul’un 63 kilometre batısında yer alıyor. Şii milis gücü Haşdi Şabi, Irak ordusunun Musul’u geri almak için 17 Ekim’de başlattığı operasyona destek olacağını açıklamıştı.

  Türkiye karşı çıkıyor

  Halk Seferberlik Güçleri (PMF) adı da verilen İran destekli Haşdi Şabi milislerinin Musul operasyonuna katılmasına, Türkiye ve Sünni gruplar karşı çıkıyordu. Zira bu silahlı güçlerin cephede yer alması, DEAŞ'ın elinden alınması hedeflenen bölgelerin Sünni sivil halk büyük tepki gösteriyor.

  Bağdat hükümetinin resmen tanıdığı Şii milis gruplarının oluşturduğu PMF güçlerini Birleşmiş Milletler ve diğer bazı kurumlar, DEAŞ'tan geri alınan bölgelerde cinayet ve insan kaçırma gibi suçlara karıştıkları nedeniyle kınamıştı.

  Uluslararası Af Örgütü de yayımladığı bir raporda Şii milislerin DEAŞ’ın elinde bulunan bölgelerden kaçan sivillere, insanlığa karşı suç tanımına girebilecek kadar ciddi insan hakları ihlallerinde bulunduklarını bildirmişti.

  İngiliz Telegraph gazetesi, Haşdi Şabi'nin, daha önce Tikrit ve Felluce'nin DEAŞ'ın elinden alınmasının ardından bu kentlerde DEAŞ sempatizanı olmakla suçladıkları Sünni sivillere işkence edip öldürmekle suçlandığını hatırlatmıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow