hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hindistan ile Kanada arasında kriz çıkartan açıklama! Diplomatlar ihraç edildi...

  Hindistan ile Kanada arasında kriz çıkartan açıklama Diplomatlar ihraç edildi...
  expand

  Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Sih lider Hardeep Singh Nijjar’ın öldürülmesinin arkasında Hindistan hükümetinin olabileceğini söyledi. Açıklamanın ardından Hindistan, Kanada üst düzey diplomatının ülkeyi 5 gün içerisinde terk etmesini istedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hindistan Dışişleri Bakanlığı, "Karar, Kanada diplomatlarının Hindistan'ın içişlerine müdahale edilmesi konusunda artan endişeyi yansıtıyor" açıklaması yaptı.

  Justin Trudeau, Kanada istihbaratının, Nijjar’ın öldürülmesiyle Hindistan devleti arasında "güvenilir" bir bağlantı tespit ettiğini duyurdu.

  Trudeau, son G20 Zirvesi'nde Hindistan Başbakanı Narendra Modi'yle görüşmesinde bu konuyu gündeme getirdiğini açıkladı.

  Trudeau dün Kanada Avam Kamarası'nda yaptığı konuşmada, "Yabancı bir hükümetin Kanada topraklarında bir Kanada vatandaşının öldürülmesine karışması egemenliğimizin kabul edilemez ihlalidir. Bu; özgür, açık ve demokratik toplumların kendilerini yönlendirdiği temel kurallara da aykırıdır" dedi.

  Hindistan ile Kanada arasında kriz çıkartan açıklama Diplomatlar ihraç edildi...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kanada Başbakanı, cinayetin faillerinden hesap sormakta kararlı olduğunu vurguladı.

  ÜST DÜZEY BİR HİNT DİPLOMAT SINIR DIŞI EDİLDİ

  Nijjar, 18 Haziran’da Kanada’da Vancouver'ın yaklaşık 30 kilometre doğusundaki Surrey kentinde bir Sih tapınağı dışında, maskeli iki silahlı kişi tarafından aracında vurularak öldürülmüştü.

  Hindistan daha önce Nijjar'ın ölümüyle bağlantısı olmadığını açıklamıştı.

  TRT Haber'de yer alan bilgiye göre Trudeau'nun sözleri sonrası Hindistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "İddialar saçma ve maksatlı" denildi.

  ABD'den yapılan açıklamada ise Kanada'nın iddialarının "çok kaygı verici" olduğu belirtildi, faillerin adalet önünde hesap vermelerinin hayati önem taşıdığı vurgulandı.

  Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Jolie, Trudeau'nun konuşması sonrası, üst düzey bir Hint diplomatı sınır dışı ettiklerini açıkladı.

  Jolie, adını açıklamadığı diplomatın, Hindistan Dış İstihbarat Servisi'nin araştırma ve analiz departmanında görevli olduğunu söyledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow