Son Dakika

Hizbullah'ın askeri kanadının lideri Suriye'de öldürüldü

A A

13.05.2016 - 11:19 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Hizbullah'ın kurucuları arasında yer alan 2008'den beri de Hizbullah'ın askeri kanadının başında bulunan Mustafa Bedreddin, Suriye'de öldürüldü. Hizbullah, Bedreddin'in Şam Havaalanı yakınında İsrail'in saldırısı sonucu öldüğünü duyurdu. Bedreddin, Lübnan'ın eski başbakanı Refik Hariri suikastının şüphelileri arasındaydı.

Hizbullah'ın askeri kanadının lideri Suriye'de öldürüldü

Hizbullah'ın önde gelen komutanlarından Mustafa Bedreddin'in Suriye'de Şam Havalimanı yakınında İsrail tarafından yapıldığı iddia edilen bir saldırı sonucu öldüğü bildirildi. Hizbullah'tan yapılan yazılı açıklamada, Suriye'nin başkenti Şam yakınlarındaki bir merkezlerinde gerçekleşen patlama sonucu Mustafa Bedreddin'in hayatını kaybettiği belirtildi.

Hizbullah komutanı Halave Suriye'de öldü

Açıklamada patlamanın nasıl gerçekleştiğine dair araştırmanın sürdüğü belirtilirken, zamanına ilişkinse bilgi verilmedi.

Hizbullah'tan Türkiye ve Suudi Arabistan'a suçlama

Hizbullah'a ait bir konvoyun 10 Mayıs'ta, Şam-Beyrut yolunda İsrail tarafından hedef alındığı yerel basında iddia edilmiş ancak haberler Hizbullah tarafından yalanlanmıştı.

Suriye'de Rusya'dan sonra bir kritik hamle de Hizbullah'tan

İsrail tarafından ise konuya dair henüz bir açıklama gelmedi.

"İzi sürülemeyen hayalet" olarak tanınıyordu

Hizbullah'ın Suriye'de öldürülen en üst düzey komutanı "izi sürülemeyen hayalet" olarak tanımlanan Mustafa Bedreddin, Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastının aranan zanlılarından olmasının yanı sıra, örgütün Suriye iç savaşındaki kanlı müdahalesinde de kritik önem taşıyordu.

O komutanın rütbesi düşürüldü

Hizbullah'ın kurucularındandı

Bedreddin, 1961 yılında başkent Beyrut'ta Şii nüfusun yaşadığı Gubeyri mahallesinde doğdu. Lübnan iç savaşı sırasında Filistinli gruplardan Fetih hareketinin silahlı kanadında savaşan Bedreddin, eniştesi İmad Mugniye ile Hizbullah'ın kurucu kadrosunda yer aldı.

Yurt dışı operasyonları yönetiyordu

Hizbullah'ın Şura Meclisi üyeliğine kadar yükselen Bedreddin, bomba yapımındaki yeteneklerinin yanı sıra Hizbullah'ın yurtdışı operasyonlarını yönetiyordu. Bedreddin'in adı, Kasım 1983'te Beyrut'ta Amerikan ve Fransız askeri üslerine düzenlenen ve 305 kişinin hayatını kaybettiği saldırılardaki rolü nedeniyle uluslararası terör listelerinde yer alıyordu.

NATO İran'a karşı Romanya'ya füzesavar sistemi yerleştirdi

Kuveyt'te ABD, Fransa Büyükelçilikleri dahil 7 bombalı saldırı

Kuveyt'e sahte pasaportla giren Bedreddin, aralarında Amerikan ve Fransız büyükelçiliklerinin de yer aldığı aynı gün gerçekleşen yedi bombalı saldırıyla ilgili tutuklanan 17 kişinin arasındaydı.

Hizbullah'ın Suriye operasyonlarını yönetiyordu

Kuveyt'te idama mahkum edilen Bedreddin, eniştesi Mugniye'nin kendisini serbest bıraktırma adına baskı yapmak için bazı batılıları rehin alma ve uçak kaçırma eylemlerine rağmen serbest kalamadı. Saddam Hüseyin'in 1990 yılında Kuveyt'i işgali sonrasında hapishaneden kaçan Bedreddin, önce Bağdat'a sonra İran'a gitti, oradan da Lübnan'a döndü.

Türkiye gece boyunca Halep'in kuzeyindeki IŞİD hedeflerini vurdu

Hariri suikastından aranıyordu

Bedreddin, Hasan Nasrallah'ın, Hizbullah'ın genel sekreterliği görevine gelmesinin ardından, Nasrallah'ın danışmanı oldu. Lübnan Başbakanı Hariri'nin 2005 yılında uğradığı suikasttan dolayı kurulan Birleşmiş Milletler (BM) Lübnan Özel Mahkemesi'nin arananlar listesindeydi.

İsrail-Türkiye ilişkileri ne zaman normale dönecek?

Mugniye ölünce silahlı kanadın başına geçti

Eniştesi Mugniye'nin 2008 yılında Şam'da CIA ve Mossad'ın ortak operasyonuyla öldürülmesinin ardından Bedreddin'in, Hizbullah'ın silahlı kanadının başına geçtiği öne sürüldü.

Hariri suikastını araştıran savcıların "izi sürülemeyen hayalet" lakabını kullandıkları Bedreddin'in, örgütün uluslararası operasyonlarının yanı sıra Suriye rejimiyle ilişkilerini koordine ettiği, Hizbullah'ın Suriye operasyonlarını yönettiği biliniyordu.

Hizbullah komutanı Bedreddin'in öldüğü saldırıyı İran'a yakın basın kuruluşları İsrail'in düzenlediğini iddia etti.

İmad Mugniye, Cihad Mugniye, Dürzi komutan Samir Kuntar gibi Hizbullah'ın üst düzey isimleri de Suriye'de öldürülmüştü.