hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hollanda televizyonlarının ortak yayınında depremzedeler için 89 milyon euro toplandı

  Hollanda televizyonlarının ortak yayınında depremzedeler için 89 milyon euro toplandı
  expand
  KAYNAKBBC Türkçe

  Hollanda’da, Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yardım amacıyla düzenlenen ulusal eylem gününde, televizyon kanallarının 2 saatlik ortak yayını sırasında yaklaşık 89 milyon (88 milyon 921 bin 469) euro para toplandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kızılhaç, UNICEF Hollanda, Oxfam Novib ve kiliselerin de aralarında olduğu çok sayıda yardım kuruluşunun girişimiyle gerçekleştirilen yardım etkinliği Çarşamba sabahı 05:55’te başladı.

  Giro555 ulusal yardım hattına yapılan bağış miktarı 28 milyon euro ile başladı. Öğleden sonra bu miktar 42 milyon euroya ulaştı.

  Gün boyu yerel ve ulusal bütün radyo kanalları ile gazetelerin internet siteleri, kampanyaya destek verdi. Akşam saatlerinde toplanan yardım miktarı 55 milyon euroyu buldu.

  Akşam 20:30’da bütün kamu ve özel televizyon kanalları ortak yayına geçti. 

  Yayına Türk kökenli gazeteci ve sanatçılar da katıldı. Hatay’da 16 yakınını kaybeden müzisyen Karsu Dönmez, canlı yayında, Neşet Ertaş’ın, “Gönlüm hep seni arıyor, neredesin sen?” adlı türküsünü seslendirdi.

  Karsu, depremde kaybettiği kuzeninin, kendisine ulaşamayınca telefonuna, “Neredesin sen?” diye sesli mesaj bıraktığını anlattı. O nedenle kuzeni ve depremde kaybedilenler anısına bu türküyü seçtiğini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Etkinlikte, yaklaşık 200 ünlü Hollandalı, telefon başında bağış topladı. Bunlardan biri de Kültür ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı Günay Uslu’ydu.

  Uslu, telefonla bağış aldığı sırada 2. Dünya Savaşı'nı yaşamış 90 yaşındaki biri ve ülkesinde savaşı yaşamış bir Bosna - Hersekli de dahil birçok kişiyle konuştuğunu söyledi.

  Ulusal yardım etkinliği devam ediyor. Yeni bağışlarla toplam miktarın 100 milyon euroyu geçmesi bekleniyor. Yardımlar, Türkiye’deki sivil toplum kuruluşları ile birlikte, deprem mağdurlarının barınma, beslenme ve temiz su gibi ihtiyaçları için harcanacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow