hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Honduras ve Çin, diplomatik ilişkiler için anlaştı

  Honduras ve Çin, diplomatik ilişkiler için anlaştı
  expand
  KAYNAK DHA

  Honduras ve Çin, diplomatik ilişkilerin kurulmasına ilişkin anlaşma imzaladı. Honduras Dışişleri Bakanlığı, Çin ile varılan anlaşma sonrası Tayvan ile diplomatik ilişkileri kestiğini açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Honduras Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Honduras Cumhuriyeti hükümeti dünyada tek bir Çin'in varlığını kabul ediyor. Tayvan, Çin topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır ve bugün itibariyle Honduras hükümeti Tayvan'a diplomatik ilişkilerinin kesildiğini bildirerek Tayvan ile herhangi bir resmi ilişki veya temas kurmama sözü verdi” denildi.

  Çin Dışişleri Bakanlığı, anlaşmaya ilişkin yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  “Dünyada tek bir Çin vardır ve Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti tüm Çin'i temsil eden tek yasal hükümettir. Tayvan, Çin topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır. Honduras, Orta Amerika'da önemli bir ülkedir. Honduras hükümeti, dünyadaki 181 ülkenin yanında yer almayı, tek Çin ilkesini tanımayı ve buna bağlı kalmayı taahhüt etmeyi, Tayvan ile sözde ‘diplomatik ilişkileri’ kesmeyi, Çin Halk Cumhuriyeti ile diplomatik ilişkiler kurmayı ve taahhüt etmeyi seçmektedir. Bu, hakim eğilime uygun ve halk tarafından desteklenen doğru seçimdir. Çin bunu çok takdir ediyor.”

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow