hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İki ülke aynı çağrıyı yaptı! 'Derhal terk edin'

  İki ülke aynı çağrıyı yaptı Derhal terk edin
  expand

  Diplomasi umudunun yok olmaya başladığı Rusya-Ukrayna gerilimine yönelik peş peşe açıklamalar yapılıyor. Hem Moskova hem de Kiev'den ayrı ayrı "ülkeyi terk edin" mesajları geldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Moskova ile Kiev arasında haftalardır süren gerilim, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyeti'ni tanıması ve Ukrayna’ya ‘barış gücü’ gönderme kararı sonrasında had safhaya ulaştı. Bölgede askeri hareketlilik devam ederken, peş peşe açıklamalar geliyor. Hem Rusya hem de Ukrayna kanadından "ülkeyi terk edin" mesajları verildi.

  TRT Haber'e göre Ukrayna, Rusya ile yaşanan gerginliğin ardından, vatandaşlarını bu ülkeye seyahat etmemeleri konusunda uyardı. Rusya'da bulunan Ukraynalıların ise acilen oradan ayrılmaları istendi.

  Öte yandan Rus Dışişleri Bakanlığı, “Kiev'deki büyükelçilik personelimizi en kısa zamanda Ukrayna’dan tahliye edeceğiz” demişti.  Rus Haber Ajansı'na göre, Moskova yönetimi Ukrayna'daki diplomatlarını tahliye etmeye başladı.

  RUSYA'NIN DONETSK VE LUHANSK KARARI

  Rusya, Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk'ın bağımsızlığını tanıma kararı aldı.

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ilgili 2 ayrı kararnameyi imzaladı.

  5'er maddeden oluşan kararnamelerde, her iki tarafa da “kendi topraklarında askeri altyapı, üsler ve diğer şeyler inşa etme, kullanma ve iyileştirme” hakkı verildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kremlin, askeri iş birliği konusunda resmi bir anlaşma yapılıncaya kadar, Rus birliklerine barış gücü olarak iki bölgeye konuşlanma emri verdi.

  Putin ayrıca, Rus ordusuna gerektiğinde Donbas'a operasyon yapma yetkisi verdi.

  UKRAYNA'DA 1 AY OHAL

  Moskova ve Kiev arasındaki kriz devam ederken, Ukrayna yeni bir karar aldı. Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkanı Aleksey Danilov yaptığı açıklamada, "Donetsk ve Lugansk hariç tüm Ukrayna genelinde olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmiştir. Bu karar hayatımızı radikal manada etkilemeyecek. Sokağa çıkma yasağı duruma göre gereken bölgelerde ilan edilebilir. Askeri yönetim kararı almamızı gerektirecek bir durum yok. OHAL 30 gün boyunca devam edecek, gerektiği takdirde uzatılacak. Ayrıca 36 bin yedek asker göreve çağırıldı" ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow