İngiltere Moderna'nın Omicron aşısına onay veren ilk ülke oldu

İngiltere Moderna'nın Omicron aşısına onay veren ilk ülke oldu

İngiltere Moderna'nın Omicron aşısına onay veren ilk ülke oldu

İngiltere, Moderna'nın Omicron varyantına karşı güncellenen Covid-19 aşısına izin veren ilk ülke oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Euronews'in haberine göre; İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu tarafından pazartesi günü yapılan açıklamada, Moderna'nın Covid-19'un orijinal virüsü ve Omicron varyantına karşı korumayı amaçlayan çifte etkili aşısının yetişkinler için destekleyici doz olarak kullanımına izin verildiği duyuruldu.

Destek dozunun hem 2020'de ilk kez tespit edilen Covid-19 virüsüne hem de 2021 Kasım ayında ortaya çıkan Omicron BA.1 varyantına karşı koruma sağlayacağı açıklandı.

Kurum, Moderna'nın güncellenmiş aşısının önceki aşılarla aynı yan etkileri paylaştığını bildirdi.

İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu Başkanı Dr. June Raine, "Bu kombine aşı bize virüs gelişimine devam ederken ondan korunmaya yardımcı olmak için sağlamlaştırılmış bir araç veriyor." şeklinde konuştu.

Moderna'nın CEO'su Stephane Bancel, İngiltere'den gelen onayın düzenleyici bir kurumdan gelen ilk onay olduğunu açıkladı. Bancel, Omicron varyantıyla savaşmayı amaçlayan aşının kış aylarında Covid-19'a karşı korumada "önemli bir rol" oynayacağını öngördüklerini söyledi.

İngiltere sağlık yetkilileri bu güncellenmiş aşının sonbaharda geniş ölçekli uygulanıp uygulanmayacağına henüz karar vermedi. Ancak temmuz ayında, sonbaharda 50 yaş üstü herkesin destekleyici Covid-19 dozu alacağı bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre Covid-19'da mevcut trend Omicron'un BA.5 alt varyantının artmakta olduğunu gösteriyor. Dünya genelinde vakaların yüzde 70'ini BA.5 alt varyantı oluşturuyor.