hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İngiltere Trident'i konuşuyor: Savunma Bakanı Shapps'ın yanına düştü!

  İngiltere Tridenti konuşuyor: Savunma Bakanı Shappsın yanına düştü
  expand
  KAYNAKMilliyet

  İngiltere'nin Trident füzesi test atışı başarısızlıkla sonuçlandı. Füze, Savunma Bakanı Grant Shapps'ın da içinde olduğu denizaltının yanına düştü.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İngiltere'nin nükleer denizaltısı HMS Vanguard'dan yapılan Trident füzesi test atışı başarısızlıkla sonuçlandı. Uluslararası ajanslar, İngiliz Kraliyet Donanması denizaltısından Trident füzesinin deneme atışlarında üst üste ikinci defa başarısız olduğunu yazdı. Birleşik Krallık'ın nükleer caydırıcılığına ilişkin en son test HMS Vanguard tarafından yapıldı ve savunma bakanı da başarısızlığa tanık oldu, ayrıca söz konusu füze bakanın bulunduğu geminin hemen yanına düştü. 

  BBC konuyla ilgili yaptığı haberinde "Bu hem İngiltere hem de Trident füzesinin ABD'li üreticisi için son derece utanç verici" ifadesini kullandı. Britanya'nın Trident füzeleri üzerinde yaptığı testler, özellikle maliyetlerden dolayı nadirdir. Her bir füzenin fiyatı yaklaşık 17 milyon dolar değerinde.

  ATLAS OKYANUSU ÜZERİNE DÜŞTÜ

  Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İngiliz yetkili "Test sırasında meydana gelen sorun olaya özeldi, gerçek bir atış sırasında böyle bir şey olmayacak" dedi. Füzenin Brezilya ile Batı Afrika arasındaki Atlas Okyanusu'na zararsız bir şekilde inmeden önce birkaç bin mil uçması gerekiyordu. Bunun yerine fırlatıldığı yerin yakınındaki okyanusa düştü.

  "ENDİŞE VERİCİ BİR ANORMALLİK"

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İngiliz The Sun gazetesi ise ters giden şeyin nedeninin gizli tutulduğunu belirtiyor. İngiliz bakanlar ise konuyu "Endişe verici" olarak değerlendirdi. İngiltere Savunma Bakanlığı ise başarısızlığı 'Anormallik' olarak değerlendirdi ve şimdiye kadar 190 Trident füzesinin testinin başarıyla sonuçlandığını hatırlattı. Savunma Bakanlığı, son başarılı silahsız Trident füze testinin 2012 yılında gerçekleştiğini de doğruladı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow