İngiltere'de hükümetten 'analog çağa' dönme çağrısı: Mum ve radyo alın

İngiltere'de hükümetten 'analog çağa' dönme çağrısı: Mum ve radyo alın

İngilterede hükümetten analog çağa dönme çağrısı: Mum ve radyo alın
expand

Gelecekte yaşanabilecek herhangi bir felaket sonrası dijital cihazların kullanım dışı kalmasına karşı önlem alınması noktasında çağrı yapan İngiltere Başbakan Yardımcısı Oliver Dowden, vatandaşlara mum ve pille çalışan radyo stoklamalarını önerdi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

İngiltere'de, vatandaşların ve işyeri sahiplerinin gelecekte yaşanabilecek salgınlara, doğal afetlere ve siber saldırılara hazırlanmalarına katkı sağlaması hedefiyle ulusal bir "dayanıklılık akademisi" başlatıldı. Konuya ilişkin İngiliz basınında yer alan habere göre, İngiltere Başbakan Yardımcısı Oliver Dowden, bu kapsamda İngiliz vatandaşlarına mum ve pille çalışan radyo stoklama çağrısı yaptı.

DETAYLARI AVAM KAMARASINDA AÇIKLADI

Planın detaylarını Avam Kamarasında açıklayan Başbakan Yardımcısı Oliver Dowden, İngiltere'nin karşı karşıya olduğu tehlikeleri Rusya-Ukrayna savaşı, siber saldırılar, salgın hastalıklar, yapay zekanın kötüye kullanımı ve ekstrem hava durumları olarak sıraladı.

"HERKESİN PİLLE ÇALIŞAN BİR RADYOYA ERİŞEBİLMESİ HER ZAMAN GEÇERLİDİR"

Başbakan Yardımcısı Oliver Dowden, bir felaket sonucu internet ve güç sistemlerinin çökmesi durumunda insanları 'analog' bir çağa geri dönmeye hazırlanmaya çağırdı.

Dowden, insanların internete çok fazla bağımlı hale geldiklerini ve bu durumun onları bir felaket sırasında bilgi boşluğunda yalnız bırakabileceğini öne sürerken, "Herkesin pille çalışan bir radyoya erişebilmesi her zaman geçerlidir" dedi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Bu çağrıyla ilgili ayrıntılar, gelecek yıl açılacak olan resmi bir hükümet 'direnç web sitesinde' belirtilecek. Çağrı, doğal afetlere, salgın hastalıklara ve siber saldırılar veya terörizm gibi kötü niyetli eylemlere nasıl hazırlanılacağına dair tavsiyeler sunacak.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow