İngiltere’deki Tinder Avcısı’na 4 buçuk yıl hapis!

İngiltere’deki Tinder Avcısı’na 4 buçuk yıl hapis!

İngiltere’deki Tinder Avcısı’na 4 buçuk yıl hapis!

İngiltere’de popüler flört uygulaması Tinder üzerinden tanıştığı Richard Dexter’a 150 bin sterlin kaptıran Dubaili kadın iş insanının hikayesi, meşhur “Tinder Avcısı” Simon Leviev’in hikayesi ile benzerlikler barındırıyor. Ancak bu hikâyede bir fark var; dolandırıcı parmaklıklar ardında.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Milyonlarca kişinin soluksuz izlediği Netflix’te yayınlanan Tinder Avcısı (Tinder Swindler) isimli belgeselden sonra sanal dünyada tanıştığı kişilere hem gönlünü hem de cüzdanındaki parasını kaptıran mağdurların hikayeleri son dönemde gündemde daha fazla yer almaya başladı.

Zengin bir iş insanının oğlu gibi davranarak kadınları kandıran İsrailli Şimon Hayut’un, sonradan değiştirdiği ismiyle Simon Leviev’in duygusal dolandırıcılık üzerine kurulmuş yöntemleri, görünen o ki sanıldığından daha yaygın. İngiltere’de popüler flört uygulaması Tinder üzerinden tanıştığı adama binlerce dolarını kaptıran Dubaili kadın iş insanının hikayesinde de Hayut'un taktiklerini andıran yöntemler yer alıyor. Ancak iki olay arasında tek bir fark var; bu sefer zanlı parmaklıklar ardında.

VURGUNDAKİ PARA 150 BİN STERLİN

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai şehrinde yaşayan ve senede iki kez İngiltere’ye seyahat eden Amrita Sebastian için her şey 2015 yılında flört uygulaması Tinder üzerinde şu anda 38 yaşında olan Richard Dexter ile tanışması ile başladı.

İki çocuk babası olan ve Londra'ya 2 saat uzaklıktaki Hampshire'da yaşayan Dexter, kurbanı Amrita Sebastian'a kendisinin varlıklı bir iş insanı olduğunu, özel jetlere sahip olduğunu ve hem Hollywood stüdyolarıyla hem de biyoteknoloji firmaları ile bağlantısı bulunduğunu söyledi.

İlerleyen dönemde Dexter büyük bir kazancın eşiğinde olduğunu belirterek iki uluslararası şirketin O’nun elinde bulundurduğu biyoteknoloji patentlerinin peşinden koştuğunu ileri sürdü.

Dolandırıcılık kurbanı Sebastian yatırım yaptığını düşünerek, 2015 ve 2017 yılları arasında Dexter’a 150 bin sterlin (203 bin dolar) gönderdi.

İkili o yılın Nisan ayına kadar para ödemesinin yapılacağı konusunda anlaşsa da Dexter mesajlara cevap vermeyi bıraktı. Durumun polise intikal etmesinin ardından, gönderilen paranın lüks yaşam tarzını finanse etmek için kullanıldığı ortaya çıktı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Savcı, Dexter'ın 2015 yılında Sebastian ile flört uygulamasında tanıştığını ve kadının güvenini kazanıp onu duygusal ilişki ağına düşürdükten sonra, yatırım için fazla parası olduğuna ikna ettiğini söyledi.

Çöpçatanlık uygulaması Tinder'da tanıştığı Dubaili kadını yaklaşık 150.000 sterlin (203 bin dolar) dolandıran Richard Dixon, 4 buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Hakim kararın ardından, “Sahtekârlığın karakterinizin önemli bir parçası olduğundan hiç şüphem yok,” dedi.