hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İngiltere'den Rusya iddiası: "Güneyde yeni bir ordu kuruyor"

  İngiltereden Rusya iddiası: Güneyde yeni bir ordu kuruyor
  expand
  KAYNAKDW Türkçe

  İngiliz istihbaratına göre Rusya, Ukrayna'nın saldırılarına karşı ülkenin güneyinde yeni bir ordu kuruyor. Ukrayna da Rusya'nın işgal ettiği Ukrayna'nın liman kenti Mariupol'le ilgili yeni planları olduğunu duyurdu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İngiliz istihbaratı Rusya'nın Ukrayna'nın saldırılarına karşı ülkenin güneyinde yeni bir ordu kurduğunu duyurdu. İngiltere Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Rusya bu planıyla "savaş gerçeğini" kabul etmiş oldu. Bakanlık, ordu ile amacın kilit noktalarda savaşması için çok daha deneyimli birliklerin görevlendirilmesi. Bakanlık, Herson bölgesindeki hava indirme birliklerinin ağır çatışmaların yaşandığı Orikhiv bölgesine doğru ilerlediğini tahmin ediyor.

  Yeni 18. ordunun öncelikle farklı birliklerden oluştuğu ve halihazırda Herson’da konuşlandırıldığı bildiriliyor. Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında, "18. ordu büyük olasılıkla ağırlıklı olarak mobilize edilmiş personelden oluşacak ve Ukrayna'nın güneyindeki savunma amaçlı güvenlik operasyonlarından sorumlu olacak" ifadesine yer verildi.

  İngiltereden Rusya iddiası: Güneyde yeni bir ordu kuruyor

   

  UKRAYNA: MOSKOVA 300 BİN RUS'U MARİUPOL’E YERLEŞTİRECEK

  Öte yandan Alman medyasında yer alan haberlere göre Ukrayna, Rusya'nın işgal ettiği liman kenti Mariupol'le ilgili bir "Kalkınma Planı" üzerinde çalıştığını duyurdu. Alman medyasında yer alan, Ukrayna ordusuna bağlı Ulusal Direniş Merkezi'nin raporuna göre Rusya, Mariupol'e ülkeden 300 bin Rus vatandaşını yerleştirmeyi planlıyor. Böylece buradaki Rus nüfusu artırmayı hedefliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Merkez, bölgedeki direniş gruplarının işgal yönetiminin ilgili belgelerine ulaştığını, Rusya'nın 300 bin kişinin yerleştirilmesini 2035 yılına kadar tamamlamayı planladığını duyurdu. Plana göre Kremlin Rusya'dan insanların Ukrayna'nın işgal edilen bölgelerine taşınmalarını teşvik etmek için gayrimenkuller için ucuz ipotek programı başlattı. Mariupol ve işgal edilen diğer bölgelerde yaşayan Ukraynalıların zor kullanılarak Rusya'ya gönderileceği de belirtiliyor. Mariupol, Rusya'nın aralıksız devam eden ve üç ay süren saldırıları sonucunda geçen yıl Mayıs ayında Rus güçlerin eline geçmişti.

  RUSYA'DAN UKRAYNA'YA F-16 SÖZÜNE TEPKİ

  Öte yandan Hollanda ve Danimarka'nın Ukrayna'ya son teknoloji F-16 uçakları hibe edeceklerini resmen ilan etmesine Rusya'dan tepki geldi. Rusya’nın Danimarka Büyükelçisi Vladimir Barbin Danimarka haber ajansı Ritzau’ya yaptığı açıklamada, bu adımın savaşı tırmandıracağı uyarısında bulundu. Büyükelçi, "Danimarka, fiili ve sözlü olarak Ukrayna'ya Rusya ile askeri çatışmayı sürdürmekten başka bir seçenek bırakmamaya çalışıyor" ifadesini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow