Irak'ta bombalı saldırılar: 56 ölü

Irak'ta bombalı saldırılar: 56 ölü

Irak'ta bombalı saldırılar: 56 ölü

Irak savaşının 10. yıldönümüne bir gün kala, başkent Bağdat bir kez daha patlamalarla sarsıldı. Bombalı saldırılarda 56 kişi öldü, en az 200 kişi yaralandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sabah saatlerinde Bağdat'ın Bağdad El-Cedide, Meştel, Zafaraniye, Kazimiye semtleri ve Babil iline bağlı İskenderiye ilçesinde park halindeki bomba yüklü araçlarla saldırılar düzenlendi.

Patlama yerleri ve ölü sayıları

Bağdat'ın kuzey doğusundaki Şu'la semtindeki sebze halinde park halinde bomba yüklü bir araçla düzenlenen saldırıda 10 kişinin öldüğü ve 20 kişinin yaralandığı bildirildi.

Bağdat'ın doğusundaki Bağdat El-Cedide semtinde gündelik işçilerin beklediği yerin yakınında park halindeki bomba yüklü bir araçla düzenlenen saldırıda 4 kişi öldü, 12 kişi yaralandı.

Bağdat'ın doğusundaki Meştel semtinde park halindeki bomba yüklü aracın bir lokantanın önünde infilak etmesiyle 3 kişi hayatını kaybetti, 9 kişi yaralandı.

Bağdat'ın doğusundaki Zafaraniye semtinde park halindeki bomba yüklü bir araçla düzenlenen iki ayrı saldırıda 3 kişi öldü, 18 kişi yaralandı.

Bağdat'ın kuzey doğusundaki Hüseyniye semtinde bomba yüklü park halindeki bir araçla düzenlenen saldırıda 4 kişi ölürken, 4 kişi de yaralandı.

Kazımiye semtinde park halindeki bomba yüklü bir araçla düzenlenen saldırıda 10 kişinin yaralandığı belirtildi.

Bağdat Polisi, Irak Maliye Bakanlığında çalışan bir memurun arabasının altına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu memurun olay yerinde öldüğünü dile getirdi.

Bağdat'ın 90 km güneyindeki Babil ili emniyetinden yapılan açıklamada, Babil iline bağlı İskenderiye ilçesinde park halindeki bomba yüklü bir araçla düzenlenen saldırıda ölü sayısının 4'e ve yaralı sayısının 14'e yükseldiği kaydedildi.

Emniyet yetkilileri, Bağdat'ın merkezinde Karada bölgesindeki Sirvan lokantası yakınında park halinde bomba yüklü bir araçla düzenlenen saldırıda da 2'si polis 5 kişinin öldüğünü, 15 kişinin yaralandığını belirtti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bağdat'ın doğusundaki Sadr semtinde Muzaffer meydanındaki diğer patlamada ise 2'si polis 4 kişinin öldüğü, 3'ü polis 12 kişinin yaralandığı belirtildi.

El Kaide şüphesi

Henüz saldırıları üstlenen yok. Ancak saldırıların arkasında, El Kaide'nin Irak kanadının olduğu tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz hafta da Bağdat merkezinde meydana gelen bir dizi patlamada 25 kişi hayatını kaybetmişti.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber