hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Irak’ta Süleymani’nin ölüm yıldönümünde resmi tatil ilan edildi

  Irak’ta Süleymani’nin ölüm yıldönümünde resmi tatil ilan edildi
  expand
  KAYNAKİHA

  Irak’ta İranlı General Kasım Süleymani ile Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in ölümünün 2'nci yıl dönümü nedeniyle 14 vilayette resmi tatil ilan edildi. Süleymani, İran'ın Ortadoğu'daki kılıcı olarak anılıyordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Irak’ta İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve İran yanlısı Haşdi Şabi örgütünün Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in ölümünün 2’nci yıl dönümü dolayısıyla anma törenleri ve protestolar düzenleniyor. Olayın yıldönümü nedeniyle Bağdat, Selahaddin, Anbar, Musul, Diyale, Vasıt, Zikar, Babil, Basra, Necef, Kerbela, Maysan, Divaniye ve Kerkük’te toplam 14 vilayette resmi tatil ilan edildi.

  Irak’ta dün akşam saatlerinde saldırının gerçekleştiği başkent Bağdat'taki uluslararası havalimanı yakınlarında anma töreni düzenlenmişti.

  Bağdat’ta 3 Ocak’ta İranlı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in ABD tarafından düzenlenen hava saldırısında öldürülmüştü.

  ÖLÜM YIL DÖNÜMÜNDE İSRAİL HABER SİTELERİ HACKLENDİ

  Süleymani'nin öldürülmesinin 2'nci yılında İsrail merkezli Jerusalem Post gazetesinin internet sitesi ile Maariv haber portalının Twitter hesabı hacklendi.

  Jerusalem Post'un haberine göre, eylem İran'a yakın internet korsanları tarafından gerçekleştirildi.

  İnternet korsanları, söz konusu iki platformda Süleymani'yi temsil ettiği düşünülen yumruk biçimindeki bir elden çıkan füzenin İsrail'in Dimona nükleer tesisine düştüğünü gösteren görseller paylaştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "SİZE DÜŞÜNMEDİĞİNİZ ŞEKİLDE YAKINIZ"

  Paylaşımda ayrıca "Size düşünmediğiniz şekilde yakınız." ifadesine yer verildi.

  Haberde, internet korsanlarının "İran'dan mı yoksa bu ülkeye destek veren dışarıdaki gruplardan mı olduğunun ise henüz netleşmediğine" dikkati çekildi.

  Her iki haber ağının da bir süre sonra normal akışına döndüğü gözlendi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow