hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İran'da Mahsa Amini protestolarıyla bağlantılı ilk idam

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKİHA

  İran’daki protestolarda Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı milis gücü mensubu bir kişiyi yaralayan gösterici idam edildi. Eylemci protestolarla bağlantılı olarak idam edilen ilk kişi oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İran'da Mahsa Amini’nin hayatını kaybetmesinin ardından ülke genelinde başlayan protestolarda Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı milis güç Besic üyesini yaraladığı gerekçesiyle idama mahkum edilen bir göstericinin cezası infaz edildi. Tahran Devrim Mahkemesi tarafından hazırlanan iddianameye göre Muhsin Şikari adlı şahıs kasten öldürmeye teşebbüs etmek, insanları özgürlük ve güvenlikten mahrum etmek amacıyla silah kullanmak, bir kişiyi kasten yaralamak ve Tahran’daki bir caddeyi gösteriler sırasında kapatmak suçlarından idam edildi.

  Muhsin Şikari, 25 Ekim’de tutuklanmış, 20 Kasım’da ise idama mahkum edilmişti. Şikari, İran'da Amini protestolarıyla ilgili idam edilen ilk gösterici oldu.

  İran'da Mahsa Amini’nin hayatını kaybetmesinin ardından ülke genelinde başlayan ve yaklaşık 3 aydır devam eden protestolarda tutuklanan 11 kişi idam cezası aldı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow