hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İran'daki protestolarda polise direnen boksör: Vücudumdan 200 saçma çıkarıldı

  İrandaki protestolarda polise direnen boksör: Vücudumdan 200 saçma çıkarıldı
  expand

  İran'daki Mahsa Emini protestolarında üstü çıplak şekilde güvenlik güçlerine karşı çıkarken vurulmasıyla gündem olan boksör Ashkan Morovati, yaşadıklarını anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CNN International'a konuşan Morovati, güvenlik güçlerine yaklaşarak protestoculara karşı daha sakin davranmalarını istediğini söyledi.

  26 yaşındaki İranlı boksör, göstericilere sert şekilde müdahale eden görevlilere "Buradakilere acımasızca davranıyorsunuz, yaptığınız insanlık dışı" dediğini belirtti.

  Morovati, bu sırada güvenlik güçlerinin hiçbir uyarı yapmadan kendisine biber gazı ve copla saldırmaya başladığını savundu.

  İrandaki protestolarda polise direnen boksör: Vücudumdan 200 saçma çıkarıldı

  İran'ın Kürdistan Eyaleti'nin yönetim merkezi Senendec'de ekimde yaşanan olayda, boksörün elinde bıçakla güvenlik görevlilerine meydan okuduğu görüntüler viral olmuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Morovati, "Beni önce çok yakın mesafeden pompalı tüfekle vurdular, sonra da bacaklarıma iki el ateş ettiler" dedi.

  Olayın ardından hastaneye kaldırılan boksör, acil yardım servisindeki müdahaleyle kurtuldu.

  Morovati, bir bacağındaki ana damarın yırtıldığını ve pompalı tüfek mermisindeki saçmaların akciğerini deldiğini söyledi. Boksör, doktorların ameliyatta vücudunun farklı yerlerinden yaklaşık 200 tane saçma çıkardığını ifade etti.

  Yaklaşık bir ay tedavi gören boksör, 23 Ekim'de güvenlik güçleri tarafından hastaneden çıkarılıp tutuklandı.

  İrandaki protestolarda polise direnen boksör: Vücudumdan 200 saçma çıkarıldı

  Morovati'yi ameliyat ettiğini söyleyen ve kendisini Navabi diye tanıtan doktor, 10 sivil polisle 20'ye yakın silahlı askerin hastaneyi basıp boksörü götürdüğünü belirtti.

  Yaraları tam iyileşmediği için hapishanede çok acı çektiğini anlatan boksör, ailesinin ve hastanedeki doktorların talepleri üzerine askeri hastaneye nakledildiğini belirtti.

  Morovati, bu sırada hakkında idam istemiyle dava açıldığını söyledi. Independent Türkçe'deki habere göre boksör, askeri hastaneden taburcu edildikten sonra ülkeden kaçtığını belirterek, "Dağları ve çölleri geçerek ülkeden çıktım. Ağır kanamam vardı ve cidden çok kötü durumdaydım" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow