İşkenceyle suçlanıyordu... İnterpol’ün BAE’li başkanı Reisi hakkında yeni davalar açıldı

İşkenceyle suçlanıyordu... İnterpol’ün BAE’li başkanı Reisi hakkında yeni davalar açıldı

İşkenceyle suçlanıyordu... İnterpol’ün BAE’li başkanı Reisi hakkında yeni davalar açıldı

Uluslararası Polis Teşkilatı'nın (Interpol) yeni Başkanı Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) Ahmed Nasır el Reisi hakkında ülkesinde işkence yaptığı suçlamasıyla Fransa’da yeni davalar açıldı

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

BAE’de cezaevinde bulunan insan hakları savunucusu Ahmed Mansur’un avukatı William Bourdon, evrensel yargı yetkisi ilkesine dayanarak, Lyon’da görev yapacak Ahmed Nasır el Reisi hakkında Fransa’da dava açtıklarını duyurdu.

Mansur, BAE devleti ve liderlerinin statü ve kişiliklerine sosyal medya üzerinden hakaret suçlamasıyla 10 yıl hapis cezasına mahkum olmuştu.

Euronews'teki bir habere göre, bu başvurunun dışında İngiliz vatandaşları Matthew Hedges ve Ali Issa Ahmad’ın avukatı Rodney Dixon , Paris Mahkemesi’nin savaş ve insanlık suçlarına bakan dairesine yine Ahmed Nasır el Reisi hakkında işkence şikayetiyle suç duyurusunda bulundu.

Dixon, basına yaptığı açıklamada Ahmed Nasır el Reisi’nin Lyon görev yapacak olması itibarıyla, Fransız mahkemelerini göreve davet etti ve yeni Interpol Başkanı için diplomatik dokunulmazlık ilkesinin geçerli olamayacağı görüşünü dile getirdi.

Dixon’un savunmasını üstlendiği Hedges, BAE’de 2017 yılında casusluk suçlamasıyla 7 ay hapis cezasına çarptırılmış bu süre içinde işkenceye maruz kaldığı şikayetinde bulunmuştu.

Futbol taraftarı Ahmad ise 2019 Asya Kupası’nda BAE’deki güvenlik güçleri tarafından kendisine yine işkence yapıldığını iddia etmişti. Bu iki İngiliz vatandaşı ekim ayında yine el-Raisi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Al-Raisi kasım ayında İstanbul’da düzenlenen toplantıda yoğun tartışmaların ardından 4 yıl süreliğine Interpol Başkanlığı görevine seçilmişti.

Uluslararası sivil toplum kuruluşları, ülkesinde İçişleri Bakanlığı Başmüfettişi olarak görev yaparken, siyasi tutuklulara işkence yapılmasına göz yummakla suçladıkları el Reisi'nin Interpol başkanlığı görevi için adaylığına şiddetle karşı çıkmıştı. BAE, Al-Raisi ile ilgili işkence iddialarını reddediyor.