hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İsrail, gelecek yıl Suudi Arabistan'a doğrudan hac uçuşları planlıyor

  İsrail, gelecek yıl Suudi Arabistana doğrudan hac uçuşları planlıyor
  expand

  İsrail, ülkedeki Müslümanların hac vazifesini yerine getirebilmeleri amacıyla Suudi Arabistan’a doğrudan uçak seferlerinin başlatılmasını planlıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Euronews'ün haberine göre, İsrail Bölgesel İşbirliği Bakanı Esawi Freij basına yaptığı açıklamada, “İsrail’deki Müslüman vatandaşların bir yıl içinde hac vazifesini yerine getirmek için Tel Aviv’den Cidde’ye doğrudan uçakla gidebileceklerine inanıyorum.” dedi.

  ABD Başkanı Joe Biden’ın ziyaretiyle birlikte Suudi Arabistan’ın bir dizi açılım kararlarının ardından bu açıklamanın gelmesi dikkat çekti.

  Suudi Arabistan Sivil Havacılık Otoritesi 15 Temmuz'da, ülkenin hava sahasının İsrail'i de kapsayacak şekilde tüm sivil uçuşlara açıldığını duyurmuştu.

  İsrailli bakan, Suudi Arabistan’ın aldığı bu kararın ABD’nin bölge ülkelerinin ilişkilerinin normalleşmesi konusunda cesaretlendirmek için attığı adımların ilerlediğini gösterdiği bildirdi.

  Kendisinin de Müslüman olduğunu hatırlatan İsrailli Bakan Esawi Freij, “hayaller gerçeğe dönüşebilir.” dedi.

  Müslüman İsrail vatandaşlarını hac için ülkesine kabul eden Suudi Arabistan, şu ana kadar doğrudan uçuşlara izin vermiyor, bu kişilerin bölge ülkelerinden kendi topraklarına gelişine imkan tanıyordu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow