hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İsrail Ordu Sözcüsü’nden itiraf: Hamas’ın yok edilebileceğini düşünenler yanılıyor

  KAYNAKCNN TÜRK

  İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari’den Hamas itirafı geldi. Hagari, Hamas'ı 'Halkın kalbinde kök salmış bir fikir' olarak nitelendirdi ve alternatifi bulunmadıkça Hamas'ın ortadan kaldırılamayacağını vurguladı. Bu açıklamalara tepki gösteren Başbakan Binyamin Netanyahu ise ‘Savaşın amacı bu’ ifadesini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Hamas'ın ortadan kaldırılmasına dair itiraflarda bulundu. İsrail merkezli Kanal 13 televizyonuna İsrail’in büyük bir insanlık felaketine yol açtığı Gazze’deki saldırılarına ilişkin açıklamada bulundu.

  Hagari, 'Hamas'ın bir fikir, siyasi bir parti' olduğunu söyleyerek "Hamas’ı yok etme, Hamas’ı ortadan kaldırma işi sadece halkın gözüne kum atmaktan başka bir şey değildir" sözlerini kullandı.

  Hamas'ın ortadan kaldırılmasının tek bir yolu olduğunu belirten Hagari, Hamas’ın yerine başka bir şeyin geliştirilmesini önererek, "Yapılabilecek şey, Hamas’ın ve aynı zamanda gıda ve temel hizmetleri dağıtan birinin yerine başka bir şeyin getirilmesidir. Bunun siyasi düzeyde ne olduğuna karar verilmesi gerekiyor ama Hamas’ı değiştirmemiz için yol budur. Gazze'de bu işin yapılıp yapılamayacağı konusunda siyasi düzeyde bir karar alınması gerekiyor" dedi. 

  Hagari, ayrıca Gazze'deki tüm esirlerin askeri saldırılarla geri getirilmesinin de imkansız olduğunu dile getirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu açıklamalar üzerine İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan tepki gecikmedi ve güvenlik kabinesinin Gazze'deki saldırılara ilişkin ‘Hamas’ın askeri ve idari olarak yok edilmesi hedefinin bulunduğunu ve İsrail ordusunun da bunu yapmakla yükümlü olduğunu’ vurguladı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow