hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İsrail yardım gemisine saldırdı

  İsrail yardım gemisine saldırdı
  expand

  İsrail ordusu, "Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım" kampanyası kapsamında Gazze'ye insani yardım malzemesi götüren 6 gemilik filoya müdahale etti. Saldırıda en az 19 kişinin öldüğü belirtilirken, İsrail ordusu ölü sayısını 9 olarak açıkladı. Türk Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy'yi Bakanlığa çağırdı. Türkiye'nin İsrail Büyükelçisi'ni ise geri çekti. 6 yardım gemisi ise Ashdod limanına çekildi. İsrail, 16 yardım görevlisini cezaevine gönderdi. İsrail'deki hastanelerde ise en az 15 yaralı Türk var.

  İşte ilk vurulma anı... İzlemek için tıklayın...

  Adım adım İsrail saldırısı...


  İsrail dediğini yaptı; Gazze'ye yardım götüren gemilere operasyon düzenledi. Gemiye çıkan İsrail komandoları, yardım gönüllülerinin üzerine ateş açtı.

  Gecenin gergin geçeceği bir önceki akşamdan belli olmuştu. Gemiler 16.00 sularında Kıbrıs açıklarından hareket etti.

  Saat 22.45'te Türk gemisinden korkulan açıklama geldi: "Uyarı yapıldı, etrafımız sarıldı."

  İsrail haberi bir süre doğrulamadı. Daha sonra İsrail hucüm botların hayfa limanından demir aldığı haberi İsrail'den de geldi.

  İsrail radyosu, Türk gemisinin kaptan köşküne yapılan yapılan uyarıyı yayınladı.

  İsrail donanmasının, "Bu emre uymaz ve abluka sınırına girerseniz, İsrail donanması ablukayı delmenizi engelleyecek önlemleri alacaktır" dediği ortaya çıktı.

  Gemiden ilk gelen görüntülerde, moraller yüksekti. Ta ki saatlerin 05.00'i gösterdiği o anlara kadar.

  Gün doğmadan hemen önce İsrail komandoları yardım gemilerine operasyon düzenledi.

  Gemiden canlı görüntü...

  Dışişleri Bakanlığı kriz masasıGazze'ye yardım malzemesi taşıyan ve Türkiye dahil 34 ülkeden sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan yardım konvoyuna İsrail askerlerinin saldırmasına ilişkin gelişmeler, Dışişleri Bakanlığı tarafından yakından takip ediliyor. Gelişmeler hakkında şu telefon numaralarından bilgi alınabilir:

  (0) 312 292 11 66
  (0) 312 292 24 72
  (0) 312 292 24 73
  Dünya, gemiden canlı verilen görüntülerle İsrail askerinin gemidekilerin üzerine ateş açtığını duydu.

  İlk ölüm haberleri çatışmanın hemen ardından geldi. Ölü sayısıyla ilgili çelişkili açıklamalar geliyor.

  İsrail ordusuna göre de "Mavi Marmara" gemisindeki şiddet olayında 9 yolcu öldü, 2'si ağır 7 ila 10 israil askeri yaralandı.

  İsrail televizyonlarına göre ise ölü sayısı 19. İsrail'in Kanal 10 televizyonu ise kanlı baskınında ölenlerin sayısını 10'a indirdi.

  El Cezire ise ölenlerden 6'sının Türk olduğunu duyurdu. Çatışmada en az 30 kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

  Yaralananlar arasında durumu ağır olan bir Türk ve bir Yunanlı kaptan ile, Filistin asıllı bir İsrail milletvekili de var. İsrail, yaralıların hastanelere gönderilmesinin ardından, gemide bulunan diğer gönüllüleri sınırdışı edeceğini açıkladı.

  Televizyonlarda yer alan haberlerde de bir helikopterden bazı askerlerin ellerinde silahla iple sallanarak gemiye indiği ve geminin iç taraflarına geçtiği görüldü.

  İsrail Savunma Kuvvetleri IDF ve İsrail Dışişleri Bakanlığı, askerlerine bıçak ve silahla saldırıldığı israil askerlerinin de karşılık verdiği açıklaması yaptı.

  Gemilerle irtibat kesildi

  Daha önce insani yardım filosundaki gemilerden sadece "Mavi Marmara" gemisiyle bağlantı kurulabilirken, şu an bu gemi ile de bir bağlantı kurulamıyor.

  Denizcilik Müsteşarlığı yetkililerine göre, içinde Türkiye'nin yanı sıra 32 ülke vatandaşının bulunduğu "Mavi Marmara" gemisinin iletişim kurmaya yarayan cihazları kapalı. 353 Türk vatandaşının bulunduğu "Mavi Marmara" gemisi ile telefon da dahil olmak üzere hiçbir şekilde irtibat kurulamıyor.

  Yardım gemilerinin ilki Aşdod limanında

  İHH İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Çelik, 6 yardım gemisinin İsrail'in Aşdod Limanı'na çekildiğini bildirdi.

  Çelik, vakıf merkezinde yaptığı açıklamada, Defne-1 yük gemisinden İHH görevlisi Dilaver Kutlay'ın kendilerini arayarak durumlarına ilişkin çok kısa bilgi verdiğini belirtti.

  Kutlay'ın, gemide 5 kişi olduklarını ve sağlık durumlarının iyi olduğunu aktardığını belirten Çelik, geminin kontrol amacıyla Aşdod Limanı'na çekildiğini, ancak şu ana kadar yüklere dokunulmadığı bilgisini aldıklarını aktardı.

  6 yardım gemisinin de Aşdod Limanı'nda olduğu bilgisine ulaştıklarını bildiren Çelik, daha önce isimleri açıklanan 16 yaralıdan soyadı bilinmediği için kimliği açıklanmayan bir yaralının adının M. Ali olduğunu söyledi.

  "Gazze" gemisindeki tüm yolcuların boşaltıldığı, buradaki 39 Türk'ün, İsrail'deki Türkiyeliler Birliğince sağlanan bir tercüman aracılığıyla işlemleri tamamlandıktan sonra, Türkiye'ye dönmeyi kabul ettikleri öğrenildi.

  Ancak, Türk yolcuların ne zaman Türkiye'ye gönderilecekleri konusunda henüz bir bilgi edinilemedi.

  16 kişi cezaevinde

  Öte yandan, Aşdod Limanı'na getirilen gemilerde bulunan, çeşitli ülkelerden 11 kişinin işlemleri tamamlanarak ülkelerine gönderildi. İrlanda, Bulgaristan ve ABD uyruklu ikişer, Belçika, İsveç, Fransa, İngiltere ve Çek Cumhuriyeti uyruklu birer kişi İsrail'den ayrıldı.

  İsrail polisi ayrıca Gazze'ye yardım taşıyan gemide bulunan yardım gönüllülerinden 16'sının cezaevine gönderildiğini bildirdi.

  İsrail'in Gazze'ye yardım gemilerine düzenlediği askeri operasyonda yaralanan en az 15 Türk vatandaşının bulunduğu bildirildi.

  Tel Aviv'deki Büyükelçilik yetkilileri Hayfa'daki Rambam hastanesinde 4, Petak Tikva'da 7 ve Kudüs'teki Hadasa Hastanesinde 4 yaralı belirlendiğini ve büyükelçilik yetkililerinin yaralıları ziyaret ettiğini söyledi.

  Tel Aviv'deki Tel Haşomer Hastanesinde de bir büyükelçilik yetkilisinin halihazırda yaralıları saptamaya çalıştığı ifade edildi.

  Yaralananların isimlerinin Ankara'ya, Dışişleri Bakanlığı'na iletildiği, ancak aileleriyle temas kurulduktan sonra açıklanacağı kaydedildi.

  Bu arada "Mavi Marmara" gemisindeki insan hakları savunucuları arasında, 88 yaşındaki Katolik Piskopos Hilarion Capucci'nin de bulunduğu belirtildi.

  Diplomatları limana sokmadılar

  Sabahın erken saatlerinden bu yana Aşdod Limanı'nın önünde bekleyen ve gemilerde vatandaşları bulunan ülkelerin diplomatları hala limana sokulmadı.

  Limanın kapısı önünde saatlerdir bekleyen 30 kadar diplomatik misyon görevlisi bulunduğu belirtiliyor.

  Diplomatik misyon görevlileriyle zaman zaman dışarı çıkan İsrailli görevliler arasında sert tartışmalar da yaşandı.

  Misyon temsilcilerinin İsrailli yetkiliye "Hem gemilerimize el koyuyorsunuz; hem de vatandaşlarımızla bizleri görüştürmüyorsunuz" diye tepki gösterdikleri belirtildi.

  Diplomatik misyon görevlileri, vatandaşları ülkeden sınır dışı edilirken kendilerine bilgi verilmemesinden yakındılar.

  Saldırı uluslararası kara sularında yapıldı

  Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere kendi kara sularının, hatta arama kurtarma sahalarının da dışındaki bir yerde müdahale ettiğini belirtti.

  Mavi Marmara gemisinde 546 yolcu ile 29 mürettebatın yer aldığını anlatan Naiboğlu, diğer iki geminin ise yük gemisi olduğunu ve mürettebat ile insani yardım malzemesi taşıdığını söyledi.

  Gemilerin rotasının Süveyş'e doğru olduğunu ifade eden Naiboğlu, İsrail'e ait kara suları ve arama kurtarma sahasına girmeden Filistin'e gitmeyi amaçladığını anlattı.

  Naiboğlu, gemi kaptanının saat 04.30 sularında kendileri ile irtibat kurarak gemiye müdahale yapıldığını anlattığını belirtti. İsrail askerlerinin işgalinden sonra otomatik tanımlama sisteminin karartıldığına dikkati çeken Naiboğlu, müdahalenin ardından gemilerin rotalarının İsrail'in Ashdod Limanı'na döndürüldüğünü tahmin ettiklerini kaydetti.
  İHH: "Bu bir savaştır" İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Danışman Meclis Üyesi Ahmet Mercan, saldırının, akla gelebilecek, düşünülebilecek bir olay olmadığını belirterek, "Dünyanın imtihanı şudur: İnsan haklarına sahip çıkacak mı? çıkmayacak mı? Tepkisi ne olacak? Çünkü bu, bir savaştır. Bu, silahsız insanlara karşı açılmış tek taraflı bir savaştır. Sadece Türkiye'ye değil. 50 ülkeye karşı açılmış bir savaştır. İnsanlığın vicdanına açılmış bir savaştır" dedi.

  Gemide 350 vatandaşı bulunan Türkiye, görüntülerle beraber hemen harekete geçti. Dışişleri Bakanlığı, kınama açıklamasını görüşmeyi beklemeden yaptı. Saat 08.30 sularında mesaj yayınlandı.

  İsrail Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı


  Türkiye, İsrail'i protesto ederek, Gazze'ye yardım taşıyan ve İsrail tarafından alıkonulan gemilerin serbest bırakılmasını talep etti, "söz konusu saldırı sonucunda olanlar karşısında uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını saklı tuttuğunu" bildirdi.

  Dışişleri Bakanlığına çağrılan Büyükelçi Levy, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Vekili Büyükelçi Ünal Çeviköz görüştü. Yaklaşık 20 dakika süren görüşmede, Büyükelçi Levy'ye sözlü olarak şu hususlar aktarıldı:

  "İnsani yardım taşıyan ve uluslararası sularda seyreden gemilere güç kullanılarak müdahalede bulunulması uluslararası hukuka aykırıdır. Bunun kabulü ve mazur görülmesi söz konusu değildir. Türkiye dahil 33 ülkenin vatandaşının bulunduğu uluslararası konvoyda yer alan gemilerdeki yolcuların akıbeti hakkında ayrıntılı rapor talep ediyoruz. Yaralıların bir an önce teslim alınarak tedavilerinin Türkiye'de yapılmasını ve bu konuda gereken işbirliğinin derhal gösterilmesini istiyoruz. Gemilerdeki diğer yolcuların da tarafımıza daha önce de söylendiği gibi en kısa zamanda ülkelerine gönderilmelerini bekliyoruz. Bu hukuk dışı duruma derhal son verilerek, uluslararası sularda müsadere edilen gemilerin en kısa zamanda serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Söz konusu saldırılar konusunda olanlar karşısında da uluslararası hukuktan kaynaklanan, haklarımızı saklı tutuyoruz."

  Çelikkol, Müsteşar Gal ile görüşecek

  Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol, İsrail Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Yossi Gal ile görüştü. Görüşmede Büyükelçi Çelikkol, Gal'e, olayın uluslararası sularda meydana geldiğini belirterek Türkiye'nin tepkisini iletti.

  Büyükelçi Çelikkol, ayrıca ölü ve yaralıların kimliklerinin bir an önce tespit edilmesi ve Türkiye'ye nakledilmesi konusuna özen gösterilmesini istedi. Ancak İsrail tarafının görüşmede Büyükelçi Çelikkol'a, operasyonda ölen ve yaralananlarla ilgili net bilgi sunamadığı öğrenildi.

  İsrail'in Ankara Büyükelçiliği'nden açıklama

  İsrail'in Atina Büyükelçiliği Gazze'ye yardım taşıyan 6 geminin, "Çok sayıdaki uyarı ve çağrı sonrasında durdurulduğunu, Türk gemisindeki eylemcilerin ise İsrail askerlerine saldırdıklarını" ileri sürdü.

  Atina Haber Ajansının (ANA) bildirdiğine göre, İsrail Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada, "Bu sabah, İsrail Deniz Kuvvetleri, Gazze ablukasını denizden kırma girişiminde bulunan 6 gemiyi engelledi" ifadesine yer verildi.

  "Olayın, İsrail Silahlı Kuvvetleri tarafından gemilere Aşdod Limanı'na gitmeleri ve getirdikleri insani yardım yükünü gerekli kontroller yapıldıktan sonra Gazze'ye teslim edilmek üzere boşaltmaları için saatlerce yapılan uyarı ve çağrılara uyulmamasından sonra meydana geldiği" belirtilen açıklamada, "Türk gemisindeki eylemcilerin İsrail Silahlı Kuvvetlerine levye, bıçak ve silahla saldırdıkları, çıkan çatışma sonucunda bazı eylemcilerin hayatını kaybettikleri ve yaralandıkları" görüşüne yer verildi.

  Açıklamada, "ciddi çatışmanın yalnızca Türk gemisinde yaşandığı" kaydedilirken, "eylemcilerin silahlı bir çatışmaya hazırlıklı olduklarının aşikar olduğu" iddia edildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow