hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İsrail'de tansiyon düşmüyor

  İsrailde tansiyon düşmüyor
  expand

  İsrail’de aşırı sağcı Netanyahu hükümetinin işbaşı yaptığı Aralık 2022’den beri tansiyon düşmüyor. Yargıyı kontrol altına alma planına karşı muhaliflerin aylar süren protestoları sonrası Filistin ve komşu ülkelerle yaşanan yeni gerginlikler ülkeyi diken üstünde tutuyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Suriye’den İsrail’e cumartesi geç saatlerde altı roket atıldı, mermiler işgal altındaki Golan Tepeleri’ne düştü. Olaya dün erken saatlerde karşılık veren İsrail ordusu, hem topçu hem silahlı insansız hava aracı (SİHA) atışlarıyla Suriye’yi hedef aldı. Komşu Ürdün’de ordu, Suriye üzerinde havada patlayan bir roketin enkazının kendi topraklarına düştüğünü açıkladı. Bunun, Suriye hava savunma sistemince önlenen bir İsrail füzesine ait parçalar olduğu sanılıyor. İsrail, 1200 kilometrekarelik Golan Tepeleri bölgesini 1967’de işgal etmiş, ardından tek taraflı olarak ilhak etmişti.

  ÜÇ DİNİN KUTSAL GÜNÜ ÇAKIŞTI

  Son gerginlik, Müslümanların ramazan orucu tuttuğu, Yahudilerin Pesah yani diğer adıyla Hamursuz Bayramı’nı, Hristiyanlarınsa Paskalya’yı kutladığı bir döneme denk geliyor. Tansiyonu yükselten gelişme, geçen hafta çarşamba günü İsrail polisinin, yasağı ihlal ederek geceyi El-Aksa’da geçirmek isteyen Filistinlileri mescitten çıkarmak için baskın düzenlemesi olmuştu. Polisin orantısız güç kullanımı üzerine Gazze’yi yöneten Hamas örgütü karşılık tehdidinde bulunmuş, Lübnan’dan İsrail’e 30’dan fazla roket atılmıştı. Bunun üzerine İsrail’in Lübnan’a hava saldırısı düzenlemesi, Hizbullah’la 34 gün süren savaşın yaşandığı 2006’dan beri en ciddi olay olurken, bir savaştan kaçınan İsrail ordusu da roketlerden Hizbullah’ı değil, Hamas’ı sorumlu tuttuğunu açıklamıştı. Bir barış anlaşması yapmayan İsrail ve Lübnan, teknik olarak hâlâ savaş halindeler. İki ülke sınırında BM Barış Gücü görev yapıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsrailde tansiyon düşmüyor

  İTALYAN TURİST ÖLDÜ

  Bu ortamda gerginlik sivillerin hayatına mal oluyor. Hürriyet'te yer alan habere göre Paskalya tatili için Tel Aviv’e gelen İtalyan avukat Alessandro Parini (35), kentteki ilk saatlerinde şüpheli bir araç kazasında hayatını kaybetti, 7 kişi de yaralandı. İsraillilere yönelik kasıtlı bir saldırı olarak görülen kaza sonrası polis, tüm ülkede ek güvenlik önlemleri almaya çağrıldı. Ordu da polise destek vereceğini açıkladı.

  İKİ KARDEŞ ÖLDÜRÜLDÜ

  Geçen cuma günü bir Filistinli, işgal altındaki Batı Şeria’da aracından, yoldaki kadınların üzerine ateş açmıştı. Hayatını kaybeden İsrail asıllı İngiliz iki kız kardeş, Maia (20) ve Rina Dee (16) için dün cenaze töreni düzenlendi. Aynı olayda yaralanan 48 yaşındaki anneleri Lucy’nin tedavisi sürüyor. Bu yılın başından beri çatışmalarda hayatını kaybeden Filistinli sayısı ise 92 oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  PROTESTOLAR SÜRÜYOR

  Bu arada beklemeye alınmış olsa da yargı reformu karşıtı gösteriler sürüyor. Cumartesi gecesi yaklaşık 258 bin kişi Tel Aviv’de sokağa çıkarak Netanyahu’yu protesto etti. Eylemciler, Filistin'le artan tansiyona da dikkat çekerek, “Netanyahu bizi savaşa sürüklüyor” diye slogan attı. Eylemlerin ülkede hayatı durdurması ve bir hükümet krizini tetiklemesi üzerine Netanyahu, 27 Mart’ta yasama sürecini dondurduğunu ilan etmişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow