hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İsrail’de üçüncü intifada uyarısı

  İsrail’de üçüncü intifada uyarısı
  expand
  KAYNAKhurriyet.com.tr

  İsrail’de yılbaşından hemen önce, ülke tarihinin en sağcı hükümetinin kurulmasının ardından artan tansiyon şiddet sarmalına dönüştü. İsrailli bir gazeteciden ise üçüncü intifada ihtimaline karşı dikkat çeken analiz geldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Son olarak üç gün önce İsrail askerlerinin işgal altındaki Batı Şeria’da Cenin Mülteci Kampı’na düzenlediği baskında 9 kişiyi öldürmesi gerilimi artırmış, önceki gün de Doğu Kudüs’te bir Yahudi yerleşim biriminde bulunan sinagogun çevresindeki silahlı saldırıda en az 7 kişi yaşamını yitirmişti.

  OPERASYONLAR ARTIYOR

  İsrail’de yayımlanan Yediot Ahronot gazetesinin analistlerinden Ron Ben-Yishai, sinagog çevresinde düzenlenen saldırının, Cenin’deki operasyonun misillemesi olduğunu ifade etti. Filistinlilerin yaşadığı bölgelere artan askeri operasyonları eleştiren İsrailli gazeteci, baskının devam etmesinin tek sonucunun yeni bir ‘İntifada’ya zemin hazırlanması olacağı uyarısında bulundu.

  13 YAŞINDA SALDIRGAN

  İsraillileri hedef alan saldırılar dün de sürdü. Doğu Kudüs’te gerçekleştirilen silahlı saldırıda iki yerleşimci yaralandı. Vurularak yakalanan saldırganın 13 yaşında bir Filistinli olduğu açıklandı. Kudüs’te İsrail güvenlik güçleri ve Filistinliler arasındaki gerginlik devam ederken, İsrail polisi, Hamas tarafından Gazze Şeridi’nden atılan bir roketin yanlışlıkla Filistinli bir ailenin evini düştüğünü belirtti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BİLGİ NOTU: İsrail işgaline karşı Filistin ayaklanmasını ifade eden intifadanın ilki 1987’de başlamış, 1993 Oslo anlaşmasına kadar sürmüştü. İkinci İntifada ise dönemin İsrail Başbakanı Ariel Şaron’un İsrail askerlerinin koruması altında Mescid-i Aksa avlusuna girmesi üzerine başlamış, 6 yıl sürmüştü.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow