hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İsrail'in Refah saldırısına dünyadan tepkiler

  İsrailin Refah saldırısına dünyadan tepkiler
  expand
  KAYNAK DHA

  En az 40 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya tepkiler sürüyor. İsrail'in Refah'taki çadır kente yönelik saldırısına Katar, Belçika ve UNRWA'dan tepki geldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Katar Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Katar, Gazze Şeridi'ndeki Refah'ta yerlerinden edilmiş insanların barındığı bir kampı hedef alan İsrail bombardımanını en güçlü ifadelerle kınamaktadır. Dışişleri Bakanlığı, bombardımanın devam etmekte olan arabuluculuk çabalarını zorlaştıracağı, acil ve kalıcı bir ateşkes için anlaşmaya varılmasını engelleyeceği konusunda Katar'ın endişelerini ifade etmektedir” denildi.

  “GAZZE, YERYÜZÜNDEKİ BİR CEHENNEM”

  UNRWA, Gazze’deki durumu ‘yeryüzündeki bir cehennem’ olarak betimleyerek, “Refah'tan gelen ve sığınacak yer arayan ailelere yönelik yeni saldırılara ilişkin bilgiler dehşet verici. Öldürülenler arasında çocuk ve kadınların da bulunduğu kitlesel kayıplar olduğu bildiriliyor. Gazze yeryüzünde bir cehennem. Dün geceden gelen görüntüler bunun bir başka kanıtı” ifadelerine yer verdi.

  BELÇİKA BAŞBAKANI CROO: SÖZDE GÜVENLİ BÖLGE

  Belçika Başbakanı Alexander De Croo, İsrail’in Refah’taki ‘sözde güvenlik bölgeyi’ bombaladığına dikkat çekerek, “Dün Refah'ın dışındaki sözde 'güvenli bölge' İsrail tarafından bombalanarak onlarca kadın ve çocuğun ölümüne neden oldu. Barışı görüşmek üzere masaya oturmaya hazır ortaklara acilen ihtiyacımız var” dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow