hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İsrail'in sosyal medyadaki trol ordusu! ABD'li yetkilileri etkilemek için kullandılar

  KAYNAKCNN TÜRK

  New York Times Gazetesi, Tel Aviv yönetiminin İsrail yanlısı içerikleri yaymak ve Amerikalı yetkilileri etkilemek için sahte hesapları finanse ettiğini yazdı. Habere göre, operasyonun finansmanını İsrail Diaspora Bakanlığı karşıladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  NYT: PROPAGANDA İÇİN BİNLERCE SAHTE HESAP AÇILDI

  Netanyahu hükümeti sosyal medyada İsrail yanlısı içerik yaymak için trol hesaplara başvurdu. İddia Amerikan New York Times Gazetesi'nden. Gazete, Tel Aviv yönetiminin İsrail yanlısı içerikleri yaymak ve ABD'li yetkilileri etkilemek için sahte hesapları finanse ettiğini yazdı.

  Haber göre, İsrail Diaspora Bakanlığı, ABD Kongresi, Senatosu ve Temsilciler Meclisi üyelerini İsrail ordusuna fon sağlamaya çağıran sahte sosyal medya hesaplarının kullanıldığı bir operasyonun emrini verdi.

  4 İsrailli yetkili, bu gizli kampanyanın İsrail Diaspora Bakanlığı tarafından görevlendirildiğini söyledi. Habere göre bakanlık operasyon için yaklaşık 2 milyon dolar ayırdı ve yapay zeka platformlarını gizli etki kampanyası amacıyla kullanan Tel Aviv'deki "Stoic" adlı İsrailli şirketi bu işi yürütmesi için kiraladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  NYT: BÜTÜN SOSYAL MEDYA PLATFORMLARINI KULLANDILAR

  Kampanyanın en yoğun döneminde, İsrail yanlısı yorumlar yayınlamak için X, Facebook ve Instagram'da "Gerçek Amerikalılar" gibi davranan yüzlerce sahte hesap kullanıldı. Bu sosyal medya hesapları, ABD Temsilciler Meclisi üyelerine odaklandı ve onları İsrail ordusunu finanse etmeye devam etmeye çağıran paylaşımlarda bulundu. Paylaşımların çoğunu oluşturmak için yapay zeka destekli sohbet robotu ChatGPT kullanıldı.

  Kampanyanın X, Instagram ve Facebook'taki sahte hesaplarının çoğu hayali ABD'li öğrenciler, endişeli vatandaşlar ve yerel seçmenler gibi davrandı. Bu hesaplar İsrail'in savaştaki pozisyonunu destekleyen makaleler ve istatistikler paylaştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow