hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İşte ülke ülke Türkiye'ye gönderilen yardım elleri

  İşte ülke ülke Türkiyeye gönderilen yardım elleri
  expand
  KAYNAKHürriyet

  6 Şubat’ta Türkiye’nin güneydoğusunu vuran iki depremin ardından 70 ülke yardıma koştu. Binlerce yabancı arama kurtarma personeli enkaz alanlarında depremzedelere ulaşmak için zamana karşı yarış veriyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye’de 10 şehirde geniş çaplı yıkıma yol açan çifte deprem felaketi, Dünya çapında yardım seferberliğini tetikledi. Ankara’nın talebi üzerine onlarca devlet ve organizasyon, deprem bölgesine arama kurtarma ekipleri ve ilk yardım malzemesi göndermeye başladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 70 ülke ve 14 uluslararası kuruluştan yardım teklifi ulaştığını söyledi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da halihazırda 14 ülkeden 3294 yabancı personelin bölgeye ulaşarak kurtarma çalışmalarına katıldığı bilgisini verdi. Bu sayı her geçen saat, yeni ekipleri taşıyan uçakların inmesiyle artıyor.

  AVRUPA 1150 KİŞİ GÖNDERDİ

  AB: Avrupa Birliği’nin Sivil Koruma Mekanizması kapsamında 1155 arama kurtarma personeli ve 72 özel eğitimli köpek Türkiye’ye ulaşarak çalışmalara katıldı. Ekipte Fransa’dan Yunanistan ve Hollanda’ya 19 ülkeden personel yer alıyor.

  AZERBAYCAN: Arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Türkiye'ye gönderilen 420 personele takviye yapılacağı, 227 kişilik ek arama kurtarma ekibinin de deprem bölgesinde çalışmalara katılmak üzere yola çıktığı belirtildi.

  BELARUS:  64 kişilik arama kurtarma ekibi gönderdiğini açıkladı.

  BM: Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, kendilerine bağlı ekiplerin hem Türkiye hem Suriye’de ihtiyaçları belirlemek üzere saha çalışması yaptığını söyledi.

  HİNDİSTAN: 47 kişilik arama kurtarma ekibini taşıyan ilk C-17 uçağı Türkiye’ye geldi. 89 kişilik tıbbi uzman ekibi ve yardım malzemesini taşıyan iki uçak daha bölgeye ulaştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  PAKİSTAN: 51 kişilik arama kurtarma ekibi ile tonlarca yardım malzemesi taşıyan C-130 askeri kargo uçağı Adana’ya indi. Pakistan’ın ikinci yardım uçağının bugün bölgeye varması bekleniyor.

  UKRAYNA: Savaşın devam ettiği ülke 90 kişilik bir arama-kurtarma ekibi ve insani yardım malzemelerini Türkiye’ye gönderdi.

  TUNUS: 14 tonluk acil yardım malzemesi, 41 arama kurtarma personeli ve özel eğitimli 4 köpeğin bölgeye gönderildiği açıklandı.

  BİNLERCE KM ÖTEDEN UÇTULAR

  MEKSİKA: Sivil yolcu uçağı ile 145 kişilik arama kurtarma ekibi geldi.

  GÜNEY KORE: 110 personel ve tıbbi malzeme gönderileceği açıklandı.

  İSRAİL: 150 kişilik ekip Türkiye’ye ulaştı, arama çalışmalarına katılıyorlar.

  VENEZUELA: Türkiye ve Suriye'ye 50 kişilik arama kurtarma ekibi gönderildiğini açıkladı.

  AVUSTRALYA: Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Türkiye’de meydana gelen depremler sonrasında arama-kurtarma çalışmalarına katılmak üzere 72 kişilik bir ekip gönderileceğini duyurdu.

  TAYVAN: 44 kişilik arama kurtarma ekibi gönderdi.

  ÇİNLİ EKİP SAHADA

  ÇİN: Dün Pekin’den yola çıkan arama, kurtarma ve sağlık destek görevlilerinden oluşan 82 kişilik bir ekip bugün bölgede çalışmalara başladı. Çin ayrıca 6 milyon Dolar yardım sözü verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İNGİLTERE: 77 kişilik uzman ekibin yanı sıra sahadaki durumu değerlendirmek için bir acil sağlık ekibi Türkiye’ye vardı.

  JAPONYA: 18 kişilik ekip dün İstanbul’dan afet bölgesine hareket etti.

  KATAR VE BAE HASTANE KURUYOR

  KATAR: 120 kurtarma görevlisi göndereceğini açıkladı. Ayrıca afet bölgesinde bir sahra hastanesi kuracak.

  BAE: Afet bölgesinde sahra hastanesi kurmak için gerekli ekipmanı gönderdi ve 50 milyon dolarlık yardım kararı aldı.

  LİBYA: Arama kurtarma personeli ve doktorlardan oluşan 55 kişi, beraberlerinde 4 köpekle yola çıkmaya hazır.

  İSPANYA: Sahra hastanesi kuruyor.

  KKTC'DE KAPILARINI DEPREMZEDELERE AÇIYOR

  Deprem nedeniyle Türkiye’yle paralel 7 gün yas ilan eden KKTC, afet bölgesine daha fazla yardım ekibi gönderme ve depremzedelere kapıları açma kararı aldı. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar başkanlığındaki kriz masası ve Bakanlar Kurulu, kurtarma faaliyetleri devam ettiği sürece Ercan Havalimanı’nın Türkiye’nin iç hatları olarak işlem görmesine karar verdi. Uzmanlar koordineli deprem bölgesine gönderilecek.

  Hindistan, İsrail, Rusya, Ermenistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İran, Lübnan,Özbekistan da destek gönderileceğini açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  AB'den ise destek gönderen ülkeler arasında ise Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Fransa, Yunanistan, Hollanda, Polonya, Romanya, İtalya, Macaristan, Avusturya, Almanya, Belçika, Estonya, İspanya, Malta, Slovakya, Portekiz, Karadağ ve Arnavutluk bulunuyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow