hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İsveç Dışişleri Bakanı'ndan NATO üyelik süreci ile ilgili dikkat çeken açıklama

  İsveç Dışişleri Bakanından NATO üyelik süreci ile ilgili dikkat çeken açıklama
  expand

  ABD televizyonuna konuşan İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, NATO üyelik sürecine yönelik flaş bir değerlendirmede bulundu. Halihazırda NATO üyesi 30 ülkenin 28'inden onay aldıklarının altını çizen Billström, ülkesinin NATO üyeliğinin artık bir "an meselesi" olduğunu belirtti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ukrayna savaşı sonrası NATO'ya üye olmak için adım atan İsveç, gözünü Temmuz ayındaki zirveye çevirdi.

  İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström üyelik süreci ile ilgili dikkat çeken açıklamalara imza attı.

  ABD merkezli CNBC'ye konuşan Billström, İsveç’in üyeliğinin Ankara ile yaşanan gerilim göz önüne alındığında gerçekten gerçekleşip gerçekleşmediği sorusuna 'Tabii ki gerçekleşecek' yanıtını verdi.

  Hürriyet'te yer alan habere göre halihazırda NATO üyesi 30 ülkenin 28'inden onay aldıklarının altını çizen Billström, ülkesinin NATO üyeliğinin artık bir an meselesi olduğunu belirtti.

  İsveç Dışişleri Bakanından NATO üyelik süreci ile ilgili dikkat çeken açıklama

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ankara'nın müzakereleri yeniden başlatmaya hazır olduğunu bildirmesinin iyi bir Haber olduğunun altını çizen Billström 'Mutabakat kapsamında kendimize taahhüt ettiğimiz her şeyi yerine getirmek için çalıştık' dedi.

  Hedeflerinin Temmuz ayındaki NATO zirvesinde üyelik hedefine ulaşmak olduğunu belirten Billström açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

  'Artık TBMM’nin onay sürecini başlatmasının zamanı geldi. Doğru olanın bu olduğuna inanıyoruz.'

  FİNLANDİYA'DAN İSVEÇ'SİZ NATO ÜYELİĞİ SİNYALİ

  Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ve Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store ile düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Finlandiya'nın İsveç olmadan da NATO'ya üye olabileceği sinyalini verirken, "Onay, Türkiye'nin kendi elinde" dedi.

  Konuşmasının, bundan sonra Finlandiya'nın NATO üyeliğine destek vermeyeceği şeklinde anlaşılmaması gerektiğinin altını çizen Niinistö, "Onay, Türkiye'nin kendi elinde. Bu süreç hakkında biz bir şey yapamayız" ifadelerini kullandı.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow