hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İtalya Başbakanı'na Gazze sorusu

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  G7 Zirvesi’nde El Cezire Muhabiri, ev sahibi İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'ye "G7'nin İsrail'e yaptırım ya da silah yasağı uygulaması için daha ne kadar Gazzelinin ölmesi gerekiyor" diye sordu. Meloni bir kez daha İsrail'i savunarak, "İsrail'in güvenli kalma hakkı var" "Hamas'ın tuzağına düşüyorsunuz" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “G7'nin İsrail'i Rusya'ya olduğu gibi kınaması ya da yaptırım uygulaması ya da silah satışını engellemesi için kaç sivilin daha ölmesi gerekiyor?”

  “Bakın bence, bu savaşı kimin başlattığını hatırlamamız gerekiyor, İsrail değildi.”

  G7 bir kez daha Ukrayna'ya güçlü desteğini hem finansal hem de askeri olarak iletti. 50 milyar dolarlık yardım paketinin Rus oligarkların dondurulan gelirlerinden alınarak Ukrayna'ya verilmesine karar verildi. Ancak İsrail'in yürüttüğü, ordusunun 8 ayda 37 bin kişiyi öldürdüğü Gazze'deki savaşa ilişkin söylenen tek şey "iki tarafın da kınandığı oldu. Buna karşın İtalyan aşırı sağcı Başbakan Giorgia Meloni, El Cezire muhabirinin yönettiği soruya "İsrail'in kendini savunma hakkı var" diye yanıt verdi.

  İtalya Başbakanına Gazze sorusu

  “İsrail'in güvenli kalma hakkını fark etmemiz gerekiyor. İsrail'in barış içinde yaşamaya hakkı olduğunu hatırlamalıyız.”

  Öte yandan Meloni, Filistin ve İsrail topraklarında iki devletli çözüm için çalışıyoruz dese de Hamas'ın yok edilmesi gerektiğini bir kez daha ifade etti.

  “İsrail bir tuzağa düştü. Onu izole etmek için Hamas'ın kurduğu bir tuzak. Görünüşe göre işe de yaradı.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow