hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İtalya’da zeytin ağaçlarını ölümcül hastalıktan köpekler kurtaracak

  İtalya’da zeytin ağaçlarını ölümcül hastalıktan köpekler kurtaracak
  expand
  KAYNAKBBC

  İtalya’da asırlık zeytin ağaçlarını kurtarma planının baş kahramanları hassas burunlu köpekler oldu. Peki ama nasıl? İşte Puglia bölgesinde yürütülen çalışmanın detayları...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İtalya'nın güneyinde Adriyatik kıyısında yer alan Puglia bölgesi 10 yıldır zeytin ağaçlarını vuran bakteriyel hastalık kâbusunu sona erdirmek için çabalıyor.

  Bu öyle bir kâbus ki Brezilya'da portakal tarlalarını, California'da üzüm bağlarını, Tayvan'da ise armut ağaçlarını halihazırda yok etti. 2013 yılında ise İtalya’ya vardı.

  Bir araştırmaya göre bitkiler için ölümcül olan Xylella fastidiosa, Latin Amerika'dan ithal edilen bir kahve bitkisinden Puglia'ya ulaştı. Ancak İtalya’ya bakterinin nasıl vardığına dair kesin bir kanıt ya da açıklama henüz yok.

  Daha önceden İtalya'da üretilen zeytinyağının yaklaşık yüzde 50’si, 60 milyon zeytin ağacına ev sahipliği yapan Puglia’dan çıkıyordu. Ancak bu durum sadece birkaç yıl içinde değişti ve tedavisi olmayan Xylella, ülkenin 21 milyon kadim zeytin ağacını yok etti.

  İtalya’da zeytin ağaçlarını ölümcül hastalıktan köpekler kurtaracak

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  (Fotoğraf: Arşiv/Alamy)

   

  "EKOLOJİK FELAKET"

  Asırlık zeytin ağaçlarını tehdit eden ve ekolojik dengede risk oluşturmasından endişe edilen söz konusu bakteriyel hastalığın tespit edilmesi zor. Bu yüzden de yeni bir çalışma başlatıldı.

  BBC’ye açıklamalarda bulunan Ulusal Zeytin Üreticileri Birliği yöneticisi ve tarım uzmanı (agronomist) Nicola di Noia, "Eşi görülmemiş bir ekolojik ve çevresel felaket" açıklamasını yaptı ve sorunun çözümü için bilimsel çalışmalar ışığında ilerleme kaydedilmesi gerektiğini vurguladı.

  2020 yılında ise uzman ismin aklına, Xylella tespitinde İtalya'da kamu güvenliğini sağlamaktan sorumlu olan Carabinieri ekiplerinin uyuşturucu madde ve bomba bulmak amaçlı kullandığı hassas burunlu köpekleri kullanmak geldi. California’da koku ile bakteri tespitine ilişkin yürütülen bir çalışmaya ulaştıktan sonra ise bu projenin mümkün olabileceğine yönelik heyecanı arttı. Böylelikle de “Xylella Tespit Köpekleri” adlı yeni projesine başlamış oldu.

  Şu ana kadar yürütülen deneylerde olumlu sonuçlar da var. Ellis ve Paco adlı köpekler, Xylella bulaşan bitkilerin önünde durup bakteriye maruz kalanları tespit etmede başarılı sonuçlar elde etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Öte yandan araştırmacılar, köpeklerin kokladığı bileşiklerin ağacın köklerinden mi yoksa dallarından mı geldiğini henüz bilmiyor.

  Deneysel projenin başkahramanları olan köpeklerin Puglia’daki zeytinlikleri kurtarmada yardımcı olması umut ediliyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow