İtalya'dan korkutan uyarı: Avrupa çapında önlem alınmalı

İtalya'dan korkutan uyarı: Avrupa çapında önlem alınmalı

İtalya'dan korkutan uyarı: Avrupa çapında önlem alınmalı

Çin’in "Sıfır Covid" politikasını terk etmesinin ardından İtalya, bu ülkeden gelen yolculara Covid testi zorunluluğu getirdi. Milano’da yapılan ilk testlerde Çin’den gelen her iki kişiden biri pozitif çıktı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hükümet, Avrupa çapında önlem alınmasını istedi.
Koronavirüs pandemisinin ilk döneminde en ağır etkilenen ülkelerden olan ve aylarca sıkı kapama tedbirleri uygulayan İtalya, yeni bir varyant ve dalga endişesiyle Çin’e karşı özel önlem kararı aldı.

Başbakan Giorgia Meloni, Çin'den gelen yolculardan alınan örnekler üzerindeki ilk incelemelerin yeni varyanta işaret etmediğini söyledi. Meloni'nin açıklamasına göre ilk 15 vaka üzerinde yapılan incelemelerde İtalya'da halihazırda mevcut olan Omicron varyantlarına rastlandı.

İtalya Sağlık Bakanlığı’nın dün aldığı karara göre, ülkeye Çin’den gelen bütün uçuşlarda Covid testi yapılacak. Pozitif çıkan yolcular, durumlarının ağırlığına göre ev/otel ortamı ya da hastanede karantinaya alınacak.

Bölgesel bazda test yapmaya ulusal uygulamadan önce başlayan Lombardia'dan gelen sonuçlar da açıklandı. Milano Malpensa Havalimanı’na 26 Aralık’ta inen iki Çin uçuşundaki yolcuların yaklaşık yarısının Covid pozitif olduğu belirlendi. Çin’den gelen bir uçaktaki 120 yolcudan 62’si, bir diğer uçaktaki 92 yolcudan da 35’i pozitif çıktı.

İtalyan uzmanlar, testlerde alınan örnekleri yeni varyant olasılığına karşı da analiz ediyor.

Sağlık Bakanı Orazio Schillaci, Çin’den gelen uçuşlara yönelik tedbir kararının "İtalya nüfusunu korumak ve olası yeni varyantları tespit etmek için gerekli olduğunu" söyledi.

Bakan Schillaci, Avrupa Komisyonu’na bir mektup yazarak "Tüm Avrupa topraklarında benzer girişimlerde bulunulması" çağrısı yaptığını da açıkladı.