Ivanka Trump'tan tepki çeken 'kadın hakları' açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı ve danışmanı Ivanka Trump, Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen Küresel Kadınlar Forumu'na katıldı.ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı ve danışmanı Ivanka, geçtiğimiz gün Dubai'de düzenlenen Küresel Kadınlar Forumu'ndaydı.
Ivanka Trump, forumda konuşmacı olarak da yer aldı.
Ivanka Trump konuşmasında, ülkesi ABD'nin yakın müttefikleri arasında bulunan Orta Doğu ülkeleri Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne övgüler yağdırdı.
Ivanka Trump konuşmasında "Kadınlar başarılı olmakta özgür olduklarında, ailelerin geliştiğini, toplulukların geliştiğini ve ulusların daha güçlü olduğunu biliyoruz" dedi ve Suudi Arabistan'ı kadınların yurt dışına seyahat etmesine izin veren son yasa değişikliklerinden dolayı tebrik etti. Bu tebrik sonrası salondan alkışlar yükseldi.

Ancak Ivanka Trump'ın konuşmasında Suudi Arabistan'a övgüler dizmesi kadın hakları dernekleri tarafından büyük tepki çekti.

Kadınlara yönelik bir forumda Orta Doğu ülkelerine övgü değil, eksikliklerinin vurgulanması gerektiğini belirten dernekler Trump'a tepki gösterdi.

Trump'tan ise konuya yönelik bir açıklama gelmedi.
Suudi Arabistan'da geçtiğimiz sene ilk kez kadınların tek başına yurt dışına seyahat etmesine ve araba kullanmasına izin verilmişti. Ancak yine de Suudi Arabistan'da kadın hakları aktivistleri protestolar sonrası hapse atılıp ulusal güvenlikle ilgili belirsiz suçlamalarla yargılanıyor.

Yine aynı şekilde ülkedeki kadınlar erkeklerde doğrudan iletişim, kendi adına banka hesabı açma, tıbbi tedavi, çocuk velayetini alma, özgürce giyinme gibi haklardan yoksunlar...

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS