hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İYİ Parti lideri Meral Akşener Guardian'a konuştu

  İYİ Parti lideri Meral Akşener Guardiana konuştu
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  24 Haziran'da düzenlenecek milletvekili ve cumhurbaşkanı seçimlerini İngiltere'nin Guardian gazetesine değerlendiren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, özellikle cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefet partilerinin ikinci turda tek ses olması gerektiğini söyledi: "Henüz ortada bir şey yokken, Erdoğan'a karşı adaylığını açıklayan ilk kişi bendim. Sürecin başından bu yana aynı şeyi söylüyorum. Herkes kendi adayına oy vermeli. İkinci turdaysa, demokrasi için, ülkemiz için muhalefet tartışmaları bir kenara bırakıp muhalefetin adayı kimse onu desteklemeli."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Guardian gazetesi ise "Seçim anketleri Erdoğan'ın ilk turda rahat bir seçim galibiyeti alabileceğini söylüyor. Ancak anketlerde seçimin ikinci tura kalması ve Erdoğan'ın karşısındaki rakibin Akşener olması halinde başa baş bir yarış yaşanabileceğini de gösteriyor" ifadelerine yer verdi.

  HDP'den dört partinin ittifakına tepki

  'Demokrasiyi yeniden tesis etmeliyiz'

  Akşener, Guardian'a verdiği demeçlerde 24 Haziran seçimlerini "Ülke tarihinin en önemli seçimi" olarak niteliyor ve "Tek kişinin idaresindeki bir yönetim, Türkiye'ye orta ve uzun vadede çok şey kaybettirir. Türkiye'de demokrasi düzgün işlemiyor, bizim bunu yeniden tesis etmemiz gerek. Hukukun üstünlüğünü ve yargıyı yeniden tesis etmemiz gerek" dedi.

  Bahçeli'den 4 partinin yaptığı ittifak için ilk yorum

  Akşener'in laiklikle ilgili düşünceleri

  Haberde Akşener'in laiklik ilkesi ile ilgili düşüncelerine de yer veriliyor: "Ben ibadet eden bir Müslümanım. Hacca da gittim ancak bizi yöneten aklın yasalara dayanması gerekir. Devletin laik olması, yasaların insanlar için ve zaman içerisinde insanların farklılaşan ihtiyaçlarına göre değiştirilmesini sağlar."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Guardian gazetesi, Akşener'in Kürt seçmenleri ikna etmekte zorlanacağını da yazıyor ve "Kürtlerin yaşadığı bölgelerde Türkiye'nin en kötü insan hakları ihlallerinin yaşandığı dönemde Akşener İçişleri Bakanı olarak görev yapıyordu" hatırlatması yapıldı. Guardian, Akşener'in şu ana kadar Kürt sorununun nasıl çözümlenebileceğine dair somut bir öneride bulunmadığını yazdı.

  Haber, Akşener'in siyasette kadının yerine dair söyledikleriyle sonlandı: "Artık korkma sırası iktidardaki erkeklerde."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow