hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Japonya’da başlatılan bağış kampanyası: Türkiye'nin 12 yıl önce yaptığı yardımı unutmadılar

  Japonya’da başlatılan bağış kampanyası: Türkiyenin 12 yıl önce yaptığı yardımı unutmadılar
  expand
  KAYNAKCnnturk.com - Dış Haberler

  Japonya’yı vuran büyük deprem felaketinin üstünden 12 yıl geçti ancak yerel halk Türkiye’nin o dönem gönderdiği yardımı hâlâ unutmadı. AP’de yer alan habere göre Türk ekibin 2011’de arama kurtarma faaliyetlerinde bulunduğu Shichigahama kasabasında, Kahramanmaraş depremlerinden etkilenenler için bağış kampanyası başlatıldı. Belediye Başkanı Terasawa, 12 yıl önce gönderilen yardım için hâlâ minnettar olduklarını söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Takvim yaprakları 11 Mart 2011'i gösterdiğinde Japonya, tarihinin en şiddetli depremlerinden biriyle sarsıldı. Başkent Tokyo dahil olmak üzere çok geniş bir bölgeyi etkileyen 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami, ülkede büyük bir yıkıma neden olmuştu.

  Felaketten etkilenen bölgelerden birisi de Japonya’nın kuzeyinde yer alan Shichigahama kasabasıydı.

  Türkiye, depremin ardından harekete geçerek Japonya’ya arama kurtarma ekibi göndermişti. Shichigahama halkı, 12 yıl sonra bile bu yardımı unutmadı…

  Associated Press (AP) haber ajansı merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ve Büyük Doğu Japonya Depremi’nin sebep olduğu yıkımları irdelediği haberinde, şu anda yaklaşık 18 bin nüfusu bulunan Shichigahama kasabasında başlatılan bağış kampanyasına yer verdi.

  Japonya’da başlatılan bağış kampanyası: Türkiyenin 12 yıl önce yaptığı yardımı unutmadılar

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Haberde yer alan bilgilere göre Türkiye’nin gönderdiği yardımı unutmayan kasaba sakinleri, Kahramanmaraş’taki depremden etkilenenler için bağış kampanyası başlattı.

  Yerel halktan bir kişi, Türkiye'den gelen görüntüleri izlerken gözyaşlarını tutamadığını ve kasabasında 12 yıl önce yaşanan felaketi hatırladığını söyledi.

  Belediye Başkanı Kaoru Terasawa, gazetecilere Japonya’ya giden Türk arama kurtarma ekibi hakkında yaptığı açıklamada, “Depremzedeleri bulmak ve cenazeleri ailelerine teslim etmek için cesurca enkazın arasında yürüdüler.” dedi.

  Japonya’da başlatılan bağış kampanyası: Türkiyenin 12 yıl önce yaptığı yardımı unutmadılar

  Terasawa, “Onlara hâlâ çok müteşekkiriz. Bu iyiliğe karşılık vermek ve minnettarlığımızı göstermek için bir şeyler yapmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

  AP, Türkiye’den Japonya’ya giden yaklaşık 30 kişilik ekibin 6 ay boyunca bölgede çalışmalarda bulunduğu bilgisine yer verdi.

  Öte yandan Japonya da Kahramanmaraş depreminin ardından bölgeye arama kurtarma ekibi gönderen ülkeler arasında yer alıyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow