hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kabus geri mi dönüyor? Covid-19'un yeni varyantı yayılmaya başladı

  Kabus geri mi dönüyor Covid-19un yeni varyantı yayılmaya başladı
  expand

  Birleşik Krallık'ta yayılan yeni varyant genel vakalar artmaya devam ettikçe endişelendirdi. Bilimsel olarak EG.5.1 olarak bilinen ve COVID-19'un Omicron varyantından türediği belirtilen bu yeni varyant, hastalardaki oranıyla tüm dünyayı yeniden alarma geçirme tehdidi taşıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı'na (UKHSA) göre yeni bir COVID-19 varyantı Birleşik Krallık'ta yayılıyor ve şimdiden yedi yeni vakadan birini oluşturuyor.

  Bilimsel olarak EG.5.1 olarak bilinir ve COVID'in Omicron varyantından türedi.

  UKHSA, başta Asya olmak üzere uluslararası alanda artan vakalar nedeniyle ülkedeki yaygınlığını izliyor ve 31 Temmuz'da burada bir varyant olarak sınıflandırıldı.

  10 Temmuz ile başlayan haftada, dokuz vakadan biri değişkene bağlıydı.

  En son veriler, şimdi vakaların yüzde 14,6'sını oluşturduğunu gösteriyor ve bu Birleşik Krallık'taki en yaygın ikinci hastalığa karşılık geliyor.

  Buna göre yeni varyanta bağlı vakalar, hızla yayılıyor gibi görünüyor ve son zamanlarda vakalarda ve hastaneye yatışlarda artışın bir nedeni bu olabilir.

  Ülkede COVID-19 oranları geçen hafta 4.403 solunum vakasında yüzde 3,7'den bu hafta 4.396'da yüzde 5,4'e yükseldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  En son veriler ayrıca COVID-19 hastaneye kabul oranının 100.000 nüfusta 1.97 olduğunu ve önceki UKHSA raporundaki 100.000'de 1.17'den bir artış olduğunu gösteriyor.

  Yetkililer, COVID vaka oranları artmaya devam ederken durumu "yakından" izlediklerini söyledi.

  UKHSA'da bağışıklama başkanı Dr Mary Ramsay, "Çoğu yaş grubunda, özellikle yaşlılar arasında, hastaneye kabul oranlarında da küçük bir artış gördük" dedi.

  Ramsay, "Genel kabul seviyeleri hala son derece düşük ve şu anda yoğun bakım ünitesine kabullerde benzer bir artış görmüyoruz. Bu oranları yakından takip etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

  UKHSA rakamlarına göre Arcturus XBB.1.16 varyantı - Omicron'un bir başka soyundan gelen - en baskın olanıdır. Tüm vakaların yüzde 39,4'ünü oluşturur.

  DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ İZLEMEYE BAŞLADI

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), iki haftadan biraz uzun bir süre önce EG.5.1 varyantını izlemeye başladı.

  DSÖ genel direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, insanların aşılar ve önceki enfeksiyonlarla daha iyi korunmasına rağmen, ülkelerin tedbiri elden bırakmaması gerektiğini söyledi.

  Ghebreyesus, "DSÖ, yüksek risk altındaki kişilere kalabalık yerlerde maske takmalarını, önerildiğinde takviye almalarını ve iç mekanlarda yeterli havalandırma sağlamalarını tavsiye etmeye devam ediyor. Ve hükümetleri COVID-19 için inşa ettikleri sistemleri bozmamaya ve sürdürmeye çağırıyoruz." diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kaynak: SKY News

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow