hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Karadağ 2 Nisan’da sandık başına gidiyor

  Karadağ 2 Nisan’da sandık başına gidiyor
  expand
  KAYNAKİHA

  Karadağ’da halk, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için 2 Nisan’da sandık başına gidecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Karadağ, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu 2 Nisan’da gerçekleştirilecek. Seçimde cumhurbaşkanlığı koltuğu için 19 Mart’ta yapılan ilk turda en çok oyu alan Karadağ Sosyalistleri Demokratik Partisi (DPS) lideri ve mevcut Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic ile Avrupa Hareketi lideri Jakov Milatovic yarışacak. Devlet Seçim Komisyonu’ndan (DİK) yapılan açıklamada, 542 bin 154 kayıtlı seçmenin yurt içi ve yurt dışında kurulan sandıklarda oylarını kullanacağı belirtildi.

  “SEÇİMLER, ÜLKENİN KADERİNİ BELİRLEYECEK”

  Djukanovic seçimlere ilişkin yaptığı açıklamada, seçimlerin ülkenin kaderini belirleyeceğini ifade ederek, “Söz konusu seçimlerde, Karadağ’ın, Büyük Sırbistan’ın bir bölgesi haline mi geleceği yoksa bir Avrupa devleti olarak kalkınmaya devam mı edeceği belirlenecek” dedi. Milatovic’in dahil olduğu hükümetin 2021 yılından beri yaptıklarının ortada olduğunu ve Karadağ’ın Avrupa Birliğine (AB) üyelik yolunun sekteye uğradığını söyleyen Djukanovic, seçimlere dışarıdan müdahale edildiğini savundu.

  Sırbistan’ın desteklediği Milatovic ise Djukanovic’in partisinin her kademede seçimleri kaybettiğini ve cumhurbaşkanlığını da kaybedeceğini ileri sürdü.

  DJUKANOVİC’İN GÖREV SÜRESİ 19 MAYIS’TA SONA ERECEK

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çok partili sisteme 1990 yılında geçiş yapan Karadağ’da üçüncü ve yedinci cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi olan Djukanovic, 6 kez başbakanlık görevinde bulundu. 2018’den bu yana Cumhurbaşkanı olan Djukanovic'in görev süresi, 19 Mayıs gecesi sona erecek.

  5 YILDA BİR SEÇİLİYOR

  Karadağ’da katılım oranının 63,1 olduğu cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda, Djukanovic oyların yüzde 35,3'ünü, Milatovic'in ise yüzde 29,2'sini alarak ikinci tura kalmıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow