hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İstifa edip seçim çağrısı yaptı! ‘Katliam kabinesi’ dağılıyor mu?

  KAYNAKCNN TÜRK

  İsrail'de hükümet krizi baş gösterdi. Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz ve Eski Genel Kurmaybaşkanı kabineden peş peşe istifa ettiğini duyurdu. İstifalar İsrail’de hükümet krizine neden oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsrail'in Gazze’de katliamın mimarı savaş kabinesinin iki üyesi Binyamin Netanyahu'yu hedef aldı. İstifa haberleri peş peşe geldi. Kabine üyelerinin istifası hükümet krizine dönüştü.

  İlk istifa kararını Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz düzenlediği basın toplantısı ile duyurdu. Netanyahu'yu İsrail’in gerçek zaferine engel olarak gösteren Gantz, hükümetten istifa ettiğini açıkladı. Eski Savunma Bakanı Gantz, Gazze’de Netanyahu’nun siyasi kaygılarla kararlar aldığını belirtti.

  Gantz, seçimlerin yenilemesini talep etti. Savunma Bakanı Yoav Gallant'a da çağrıda bulunan Gantz, "Onu cesur olmaya ve doğru olanı yapmaya çağırıyorum" ifadelerini kullandı.

  Gantz'ın istifa haberinden kısa bir süre sonra bir istifa haberi de İsrail Savaş Kabinesi Üyesi ve eski Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot’dan geldi.

  İsrail’in Yedioth Ahronoth Gazetesi’nin haberine göre; Eisenkot, Başbakan Netanyahu’ya istifa mektubunu sundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Eisenkot mektubunda, "Başbakanlığını yaptığınız kabine, savaşın hedeflerine ulaşması için gerekli kararları almadı” ifadesini kullandı.

  İstifa kararlarına Başbakan Netanyahu'dan da cevap geldi. Netanyahu, bakanlara 'cepheyi terk etmeme' çağrısında bulunarak 'istifa kararlarının parlamentodaki çoğunluk etkilemeyeceğini' kaydetti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow