Kayıp iddiaları ve soruşturma haberleriyle gündemdeydi: Jack Ma artık Çin'in en zengini değil

'Dünyanın en zengini' unvanı Amazon CEO'su Jeff Bezos ve Tesla'nın kurucusu Elon Musk arasında değişirken Çin'de de en zenginler listesinde sıralama değişti.
Ma'nın Ekim ayında Şangay'da yaptığı konuşmada ülkenin 'rehinci' piyasa düzenleyici kurumlarını ve devlete ait bankalarını eleştirmesinin olduğu iddia edilmişti. Ma konuşmasında "Bugünün finansal sistemi Sanayi Çağı'nın mirasıdır. Yeni nesil ve gençler için yeni bir tane kurmalıyız. Mevcut sistemde reform yapmalıyız" demişti.

Açıklamalar sonrası Çin hükümeti Ma'nın ticari faaliyetlerine olağanüstü bir şekilde baskı yapmış ve Çin Devlet Piyasa Denetleme ve Düzenleme İdaresi de (SAMR), e-ticaret devi Alibaba hakkında tekelcilik soruşturması başlatmıştı.

Sonrasında ise Jack Ma'nın 'kasıtlı olarak' ortalıklarda görünmediği iddia edilmişti.

İşte bu gelişmeler sonrası Çinli milyarder Jack Ma 'ülkenin en zengini' unvanını kaybetti.

Forbes'un hazırladığı milyarderler listesinin Çinli rakibi '2020 Hurun Küresel Zengin Listesi'nde 2019 ve 2020'de ülkenin en zengini olarak yer alan Ma ve ailesi 360 milyar yuanlık servetle bu yıl 4. sıraya düştü.

Listede Ma'dan yukarıda şişe su üreticisi Nongfu Spring'den Zhong Şanşan (550 milyar yuan), Tencent Holding'den Pony Ma (480 milyar yuan) ve e-ticaret girişimi Pinduoduo'dan Collin Huang (450 milyar yuan) yer aldı.

Raporda da Alibaba Grubu'na açılan soruşturmaya dikkat çekildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS