Kayıp olduğu iddia ediliyordu: Ünlü milyarder Jack Ma'nın akıbeti hakkında önemli açıklama

Çinli internet şirketi Alibaba'nın kurucusu Jack Ma'nın gizemli şekilde ortadan kaybolduğu iddialarının ardından ünlü milyarderin akıbeti merak konusu oldu. CNBC kaynakları Jack Ma'nın neden ortalıkta görünmediğini ortaya çıkardı.Çinli milyarderimn kaybolması herkesin ilgisini çekerken pek çok kişi konunun Çin hükümeti ile ilgili olduğunu iddia etmişti.

Bunun en büyük nedeninin ise Ma'nın Ekim ayında Şangay'da yaptığı konuşmada ülkenin 'rehinci' piyasa düzenleyici kurumlarını ve devlete ait bankalarını eleştirmesinin olduğu iddia edilmişti. Ma konuşmasında ayrıca "Bugünün finansal sistemi Sanayi Çağı'nın mirasıdır. Yeni nesil ve gençler için yeni bir tane kurmalıyız. Mevcut sistemde reform yapmalıyız" demişti.

İddialara göre Çin hükümeti Jack Ma'nın konuşmasını 'Komünist Parti'nin otoritesine bir saldırı' olarak gördü ve Ma'nın ticari faaliyetlerine olağanüstü bir şekilde baskı yapmasına yol açtı.

Bu açıklamadan kısa süre sonra Ma konferanslarını iptal etmeye başlarken, Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Devlet Piyasa Denetleme ve Düzenleme İdaresi de (SAMR), e-ticaret devi Alibaba hakkında tekelcilik soruşturması başlattı.

TIME dergisi Ma'nın ortadan kaybolmasına yönelik iddiaları Alibaba'ya sorsa da şirket 'yorum yapmayı reddetti.'

CNBC'nin Ma'ya yakın kaynkalara dayandırdığı haberine göre, Çinli milyarder Jack Ma kayıp ya da gözaltında değil fakat bilinçli olarak ortalarda gözükmüyor ve gizlenerek 'dikkat çekmemeye çalışıyor.'

Şangay'da bir iş danışmanı olan Shaun Rein, hiçbirinin milyarderin yasal sıkıntıda olduğunu bildirmediğini söylerken olaya ilişkin "Onun gözünü korkuttular. O da dersini aldı ve bu yüzden son 2 aydır sessiz kaldı. Bazı arkadaşları bana 'bu olayda onun nasıl bu kadar aptal olduğunu inanamıyoruz' dedi" diye konuştu.

Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre Ma şu anda 51.5 milyar dolarlık tahmini net değere sahip ve dünyanın en zengin ilk 25 insanı arasında yer alıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS