Kerç Köprüsü'ndeki patlamanın ardından Rusya'dan saldırı: Zaporijya'da en az 12 ölü

Kerç Köprüsü'ndeki patlamanın ardından Rusya'dan saldırı: Zaporijya'da en az 12 ölü

Kerç Köprüsü'ndeki patlamanın ardından Rusya'dan saldırı: Zaporijya'da en az 12 ölü

Dün, Rusya’yı Kırım’a bağlayan Kerç Boğazı Köprüsü’nde şiddetli bir patlama meydana gelmişti. Rus dalgıçların, patlamanın köprüde bıraktığı hasarı incelemek için bölgede dalış gerçekleştireceği belirtildi. Kiev, olayın ardından birçok imalı mesaj yayınlasa da saldırıyı doğrudan üstlenmedi. Bu kritik gelişmenin ardından ise Ukraynalı yetkililer Rusya’nın Zaporijya'ya saldırı gerçekleştirdiğini ve söz konusu saldırıda en az 12 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dünyanın gözü kulağı aylardır devam eden Rusya Ukrayna savaşında.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emri ile 24 Şubat sabah 06.00'da başlayan savaşta flaş gelişmeler yaşanıyor.

Bir yanda Ukrayna ordusu ilerleyişine devam ederken, Rusya toprakları ile Kırım Yarımadası'nı birbirine bağlayan Kırım Köprüsü'nde şiddetli bir patlama meydana geldi. 

Hürriyet'te yer alan habere göre Ukrayna Güvenlik Servisi'nin (SBU) Telegram hesabı üzerinden yapılan paylaşımda, Kırım Köprüsü'nde meydana gelen patlamanın fotoğrafına yer verilerek, 'Şafak söküyor, köprü güzelce yanıyor' notu düşüldü.

PUTİN'E DOĞUM GÜNÜ GÖNDERMESİ

Kiev, olayın ardından birçok imalı mesaj yayınlasa da saldırıyı doğrudan üstlenmedi.

Zelenski'nin danışmanı Mihaylo Podolyak ise köprüdeki hasarı 'başlangıç' diye tanımladı.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksey Danilov ise cuma günü 70. yaş gününü kutlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e mesaj göndererek sol tarafta Kırım Köprüsü'nün yandığı ana dair, sağ tarafta ise Marilyn Monroe'nun, 'Doğum günün kutlu olsun Sayın Başkan' şarkısını söylediği anlara dair bir video paylaştı.

Video kısa sürede viral olurken, Rusya'dan karşı hamle geldi.

 ZAPORİJYA'YA FÜZE SALDIRISI

Zaporijya'ya gerçekleştirilen füze saldırısının apartmanları hedef aldığı açıklandı. Zaporijya bölgesinin valisi Oleksandr Starukh, füze saldırısının Rusya tarafından gerçekleştirildiğini söyleyip; saldırıda en az 12 kişinin öldüğünü, onlarca kişinin ise yaralandığını açıkladı.

Söz konusu saldırı 'Kırım köprüsünün intikamı' olarak nitelendirildi.

Öte yandan Putin, Kırım Köprüsü'nde yaşanan patlamanın ardından Kerç Boğazı'nda önlemlerin arttırılmasına yönelik kararname imzaladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kremlin'den konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

'Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kerç Boğazı'ndan geçen ulaşım geçişini, Rusya Federasyonu ile Kırım Yarımadası arasındaki elektrik şebekesi köprüsünü ve Krasnodar bölgesi ve Kırım Yarımadası arasındaki doğalgaz boru hattını korumaya yönelik önlemler arttırılmasına yönelik kararname imzaladı.'

İŞTE UKRAYNA SAVAŞININ YENİ KOMUTANI

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna'daki özel askeri birliklerin başına Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Sergey Surovikin'in atandığına dair bir kararname imzaladı.

Sergey Surovikin 2017 yılından beri Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı olarak görevini sürdürürken, Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı operasyonların başından beri Güney Rus Birlikleri'ne komuta ediyor.

Kerç Köprüsü'ndeki patlama: Putin şimdi ne yapacak?

Kerç Köprüsü'ndeki patlama: Putin şimdi ne yapacak?