Kiev’e füzeli saldırı: 1 ölü

Kiev’e füzeli saldırı: 1 ölü

Ukraynalı yetkililer, Rusya'nın başkent Kiev'e yönelik hava saldırısı gerçekleştirdiğini açıkladı. Kiev’de sabah saatlerinde art arda patlama sesleri duyuldu. Ukraynalı bir milletvekili Twitter hesabından yaptığı açıklamada başkente 14 füzenin fırlatıldığını öne sürdü. Öte yandan Kiev Belediye Başkanı Vitali Kiliçko, füzelerin 2 binaya isabet ettiğini belirterek enkaz altındaki sivillerin kurtarmak için çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Gelen son dakika haberlerine göre ise Ukrayna Polis Şefi Ihor Klymenko, ülke medyasına yaptığı açıklamada 1 kişinin hayatını kaybettiğini, 5'ten fazla kişinin ise yaralandığını belirtti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kiev’de başarısız olup orduyu doğuya yönlendiren Rusya, Ukrayna’daki saldırılarının merkezini Donbas olarak belirlemişti. Bugün ise Moskova’nın tekrardan Kiev’i hedef aldığı aktarıldı.

Saldırıların 123. gününde Kiev'den yine patlama sesleri yükseldi.

Kiev Belediye Başkanı Vitali Kiliçko, Şevçenkivski bölgesinde peş peşe patlamalar gerçekleştiğini duyurdu.

Gelen son dakika haberlerine göre ise Ukrayna Polis Şefi Ihor Klymenko, ülke medyasına yaptığı açıklamada 1 kişinin hayatını kaybettiğini, 5'ten fazla kişinin ise yaralandığını belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak da, “Rusya yeniden Kiev’i vurdu. Füzeler bir apartmana ve anaokuluna zarar verdi” açıklamasında bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

7 YAŞINDAKİ ÇOCUK KURTARILDI

Kiliçko, füzelerin 2 binaya isabet ettiğini belirterek enkaz altındaki sivillerin kurtarmak için çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

(Fotoğraf: İHA - Twitter)

Telegram hesabından yaptığı açıklamada Kiliçko, enkaz altından 7 yaşındaki bir kız çocuğun sağ olarak çıkarıldığını ancak çocuğun annesine henüz ulaşılamadığını duyurdu.

Kiev’e düzenlenen saldırılar ile ilgili Rusya’dan henüz bir açıklama yapılmadı. Moskova’dan daha önce yapılan açıklamalarda sivillerin hedef alınmadığı vurgulanmıştı.

14 FüZE FIRLATILDI

Ukraynalı milletvekili Lesia Vasylenko ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada hedef alınan yerlerin Kiev merkezine yakın olduğunu açıklayarak başkente 14 füze fırlatıldığını söyledi.

 ŞOYGU, UKRAYNA SAVAŞINDA GÖREVLİ ASKERİ BİRLİKLERİ DENETLEDİ

Öte yandan Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu Rus ordusunun Ukrayna’daki operasyonlarını yerinde incelemek üzere helikopterle askeri karargaha gitti. Kurmayların ve komutanların hazır bulunduğu toplantıda Bakan Şoygu, Rus askerinin motivasyonu, askeri taktikler, genel operasyon bilgileri ve çatışmaların sürdüğü kentlerle ilgili bilgiler aldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna’da özel askeri harekata katılan birlikleri denetledi. Rus Silahlı Kuvvetleri’nin ana harekat alanındaki mevcut eylem ve durum ile ilgili bilgiler aldı. Şoygu, çatışmalar sırasında destek operasyonlarının yanı sıra geçici dağıtım noktalarında Rus askeri için gerekli yaşam koşulları oluşturulmasına özel önem verdi” denildi.
Rusya Savunma Bakanlığı tarafından servis edilen görüntülerde, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun askeri bir helikopterle karargaha indiği görülüyor. Görüntülerde Bakan Şoygu’nun komutanlar ile Ukrayna’daki savaş haritası üzerinde çalıştığı görülürken, kameranın haritayı göstermemesi ve Şoygu ile komutanların seslerinin kesilmiş olması dikkat çekti.

Rus ordusundan Harkov’a saldırı: 1 ölü, 7 yaralı

Rus ordusundan Harkov’a saldırı: 1 ölü, 7 yaralı