Kilit bölgeyi kaybeden Kiev, Lisiçansk'ı savunmak için seferber oldu

Kilit bölgeyi kaybeden Kiev, Lisiçansk'ı savunmak için seferber oldu

Kilit bölgeyi kaybeden Kiev, Lisiçansk'ı savunmak için seferber oldu

Ukrayna birlikleri, Rusya ile savaşta, ülkenin doğusundaki Luhansk bölgesinde elinde kalan son büyük şehir Lisiçansk'ı savunmak için seferber oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Rus birliklerinin Lisiçansk'ın güneyle bağlantısını kesmek için topçu saldırıları düzenlediğini söyledi. Bir Rus savaş uçağının bu kent yakınlarında vurulduğu bildirildi.

Bölgesel yetkililer, Lisiçansk'ı acilen tahliye etmeye çağırdı. Euronews Türkçe'deki habere göre Luhansk bölgesi valisi Serhiy Gaidai, “Sevgili Lisiçansk şehri sakinleri yaşam ve sağlığa yönelik gerçek tehdit nedeniyle, sizi acilen şehirden ayrılmaya çağırıyoruz” dedi.

Tass haber ajansı, ayrılıkçı bir yetkilinin Moskova güçlerinin Lisiçansk'a beş yönden girdiğini ve Ukraynalı birlikleri izole ettiğini söylediğini aktardı.

Lisiçansk'ın komşu şehri Sievierodonetsk, hafta sonu Rusya'nın eline geçmişti.

Luhansk ve Donetsk, ülkenin endüstriyel kalbi olan Ukrayna'nın doğu Donbas bölgesini oluşturuyor.

HAVA SAVUNMA SİSTEMİ ÇAĞRISI

Bu arada Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Batılı liderleri ülkesine silah tedarikini hızlandırmaya çağırdı.

Lisiçansk'taki durumun "çok zor" olduğunu söyleyen Zelenski, kentte kaç sivil kaldığını söylemedi. 24 Şubat'ta Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden önce şehirde yaklaşık 100 bin kişi yaşıyordu.

Almanya'daki G7 zirvesine video konferans yoluyla katılacak Zelenski, Rus füzelerine karşı koymak için modern bir hava savunma sistemi de dahil olmak üzere daha fazla silah ihtiyacının aciliyetini vurguladı.

Zelenski, “Ortakların gözlemci gibi değil, gerçekten ortaklarsa daha hızlı hareket etmeleri gerekir. Devletimize silah transferindeki gecikmeler, Rusya'nın tekrar tekrar vurmaya davet edilmesi anlamına geliyor" dedi.

Ukrayna cumhurbaşkanlığı danışmanı Oleksiy Arestovych, füzelerin Pazar günü merkezdeki Çerkasi kentini de vurduğunu kaydetti.

İngiliz basınına konuşan Arestovych, "Kaynaklarımızın ve Batı silahlarının doğuya transferini sınırlamaya çalışıyorlar" dedi.

Zelenski’den Belaruslulara:

Zelenski’den Belaruslulara: