hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kırım'da Rus üssünde patlama... Sivastapol Valisi: "Ukrayna İHA'sını düşürdük"

  Kırımda Rus üssünde patlama... Sivastapol Valisi: Ukrayna İHAsını düşürdük
  expand
  KAYNAKFoto: Arşiv, BBC Türkçe

  Rusya'nın 2014'de ilhak ettiği Kırım'ın yönetim merkezi Sivastopol'un valisi Mihail Razvozhayev, Belbek Hava Üssü'ne yaklaşan bir Ukrayna İHA'sının (İnsansız Hava Aracı), Rus uçaksavar mevzilerinden açılan ateşle düşürüldüğünü açıkladı. Gece saatlerinde bir dizi patlama sesi duyuldu fakat Vali Razvozhayev, üssün zarar görmediğini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu açıklamalar henüz bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanamadı.

  Kırım'daki bir başka Rus hava üssü Saki, bu ayın başlarında meydana gelen patlamalarda tahrip olmuştu.

  Rusya patlamaların "kaza" sonucu yaşandığını söylemiş fakat Ukrayna yetkilileri bunun bir sabotaj harekatı olduğunu kaydetmişlerdi.

  Öte yandan Rusya'da yetkililer, Ukrayna sınırına yakın iki köyün, bir cephane deposunda çıkan yangın nedeniyle tahliye edildiğini açıkladılar.

  Belgorod Bölgesi Valisi Vyaçeslav Gladkov, yangının, sınıra 50 kilometreden az mesafedeki Timonovo yakınlarında çıktığını söyledi.

  Ölü ya da yaralı olup olmadığı henüz bilinmiyor.

  RUS HATLARININ GERİSİNDE BİR DİZİ SABOTAJ MI?

  Rusya 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgale başlarken, Kırım'daki üslerini kullanarak güney Ukrayna'nın büyük bir bölümünü ele geçirmişti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rus işgali güneyde özellikle Herson ve Zaporijya olmak üzere iki bölgeye yayıldı ve Ukrayna, Rus kontrolü altındaki bölgeleri geri almak için karşı saldırı başlattı.

  Geçen ay Saki Hava Üssü'ndeki patlamalardan sonra elde edilen uydu görüntüleri en az sekiz savaş uçağının imha edildiğini ortaya çıkardı.

  Her ne kadar Rusya olayın bir kaza olduğunu söylüyorsa da, tahribatın niteliği saldırının bir sabotaj olduğunu düşündürmüştü.

  Üç hafta kadar önce de yarımadanın kuzeyindeki Canköy bölgesinde bir cephane deposunda bir dizi patlama olmuş Rus yetkililer önce yangına bağladıkları patlamaları daha sonra sabotaj olarak nitelemişlerdi.

  Aynı günlerde bir elektrik trafo merkezinde yangın çıkmış ve bir demiryolu zarar görmüştü.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow