hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  'Kitlesel yok oluş' kapımızda... Bilim insanları tarih verdi!

  Kitlesel yok oluş kapımızda... Bilim insanları tarih verdi
  expand

  Bristol Üniversitesi'nden uzmanların bilgisayar simülasyonları ile yaptığı bir araştırma insanlığın 'kitlesel bir yok oluşla' karşı karşıya kalacağını ortaya koydu. (Hürriyet-Birsen Ateş)

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Son yıllarda yaşanan kavurucu sıcaklar, birçok ülkeyi sarsan sel, fırtına, kasırga felaketleri ve Antartika'daki deniz buzu seviyesinde yaşanan rekor düşüş ile Iklim Krizi 'inkar edilemez bir gerçek' olarak karşımızda duruyor.

  İNSAN IRKI KİTLESEL BİR YOK OLUŞLA KARŞI KARŞIYA

  Yeni yapılan bir araştırmaya göre insan ırkının 250 milyon yıl içinde tükenmesi bekleniyor. Ancak hesaplamalar fosil yakıtları ve diğer insan kaynaklı sera gazlarını hesaba katmıyor, bu nedenle yok oluş tarihimiz muhtemelen daha da erken olacak.

  Bristol Üniversitesi'nden uzmanların bilgisayar simülasyonları ile yaptığı ve Nature Geoscience dergisinde yayımlanan bir araştırma gezegenimizin tüm memelileri yok edecek kitlesel bir yok oluşla karşı karşıya kalacağını gösteriyor.

  Bu yaklaşık 66 milyon yıl önce Dünya'ya büyük bir uzay taşının çarpmasıyla dinozorların yok olmasından bu yana yaşanan ilk kitlesel yok oluş olacak.

  Kitlesel yok oluş kapımızda... Bilim insanları tarih verdi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  UZAK GELECEK ÇOK KASVETLİ GÖRÜNÜYOR

  Dr. Alexander Farnsworth tarafından yürütülen araştırmaya göre, uzak geleceğimiz oldukça kasvetli görünüyor.

  Araştırmacılar, karbondioksit seviyelerinin gelecekte mevcut seviyelerin iki katına çıkabileceğini, Dünya'da hala hayatta olan tüm yaşam formlarının 40°C ila 70°C arasındaki sıcaklıklarla başa çıkmak zorunda kalacağını, insanların da diğer birçok türle birlikte vücutlarını soğutamadıkları için yok olacaklarını öne sürüyorlar.

  PANGEA ULTİMA SONUN BAŞLANGICI

  Araştırmacılara göre 250 milyon yıl sonra Dünya'nın tüm kıtaları 'Pangea Ultima' olarak bilinen bir süper kıtayı oluşturmak üzere bir araya gelmiş olacak. Bu doğa olayı gerçekleştiğinde kayda değer mevsim değişimleri olması bekleniyor.

  Bilim insanları kıtalarının zaman içinde yavaşça birleşerek oluşturacağı süper kıtanın sıcak, kuru ve büyük ölçüde yaşanmaz olacağından eminler.

  Kitlesel yok oluş kapımızda... Bilim insanları tarih verdi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  YÜKSEK SICAKLIKLAR KADERİMİZİ BELİRLEYECEK

  Kıtaları bir araya getiren tektonik süreçlerin volkanik patlamaları daha sık hale getireceğini, bunun da atmosferde büyük miktarda karbondioksit (CO2) salınımına neden olacağını anlatan Dr. Farnsworth, atmosferdeki karbondioksit salınımı ve daha sıcak bir güneşin memeliler için yiyecek ve su kaynaklarından yoksun, 'yaşanamaz' bir ortamla sonuçlanacağını belirtiyor:

  '40°C ila 50°C arasında değişen sıcaklıklar ve yüksek nem seviyeleri ile birleşen doğa olayları nihayetinde kaderimizi belirleyecek"

  FOSİL YAKITLAR HESABA KATILMADI

  Araştırmalarında sıcaklık, rüzgar, yağmur ve nem eğilimlerini simüle etmek üzere bilgisayarlı iklim modellerini kullanan bilim insanları yaptıkları hesaplamalara günümüzde iklim değişikliğinin en büyük nedeni olarak gösterilen fosil yakıtların yakılmasından kaynaklanan CO2 emisyonlarını katmadıklarını vurguluyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Leeds Üniversitesi'nden Profesör Benjamin Mills, araştırmanın insanlığın fosil yakıt yakmayı bıraktığı varsayılarak yapıldığını belirterek "Fosil yakıt kullanımına devam edersek bu manzarayı çok daha erken göreceğiz" dedi.

   Kitlesel yok oluş kapımızda... Bilim insanları tarih verdi

  DÜNYA GELECEKTE BİZİM İÇİN ÇOK MİSAFİRPERVER OLMAYACAK

  Araştırma, dünyanın memelilerin yalnızca yüzde 8 ila yüzde 16'sı için yaşanabilir bir hale geleceğini ancak muhtemelen tüm memeli türlerinin yok olacağını gösteriyor.

  Konuya ilişkin İngiliz Dailymail gazetesine konuşan Dr. Farnsworth, "Bazı uzmanlaşmış türler potansiyel olarak hayatta kalabilir, ancak her halükarda memelilerin kitlesel bir yok oluşu söz konusu olacaktır" dedi ve ekledi;

  "İnsanların ne kadar süre var olacağını tahmin edemiyoruz, ancak o kadar uzun süre var olduğumuzu varsayarsak, gelecekte dünya bizim için çok misafirperver olmayacak"

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow