KKTC Cumhurbaşkanı’na saldırı girişimi… Tatar: Aracın önünü kesip ‘Türk askeri dışarı’ sloganı attılar

KKTC Cumhurbaşkanı’na saldırı girişimi… Tatar: Aracın önünü kesip ‘Türk askeri dışarı’ sloganı attılar

{ title }

SONRAKİ VİDEO

İngiltere’de temaslarda bulunun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bir grup fanatik Rum ve Yunan tarafından sözlü saldırıya uğradı. CNN TÜRK canlı yayınında Semiha Şahin’in sorularını yanıtlayan Tatar, Londra’da yaşananları anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İngiltere’de temaslarda bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın konvoyu, King’s College London yerleşkesine girerken Yunanistan bayrağı taşıyan bir grup tarafından engellenmek istendi.

CNN TÜRK canlı yayınında Semiha Şahin’in sorularını yanıtlayan KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Londra’da yaşananları anlattı. 

Konferansın engellenmeye çalışıldığını belirten Tatar şu açıklamaları yaptı:

"3 gündür Londra’da çeşitli temaslar yapmaktayım. Dün akşam üstü üniversitede Türk gençlerinin ve cemiyetinin daveti üzerine konferans vermeye gitmeden önce, Rumlar protestolar ve eylemlerle orada bir hareket başlattılar. Konferansı engellemek için, bizim gençlerin konferansa katılmamaları için orada gösteriler olduğu söylendi. Ben, mutlaka konferansa gitmek istediğimi söyledim. Neticede üniversite yönetiminden de onay alınmış, konferans daha önceden de kamuoyuna duyurulmuş. Yola çıktığımızda biraz daha hareket başladığı söylenildi, gitmeden önce de kalabalığı daha da artırmışlar. Bayraklar, pankartlar, sloganlar, çirkin sözler…"

Haber devam ediyor
Haberin devamı

'TÜRK ASKERİ DIŞARI' SLOGANI

Sözlü saldırılar yapan grup, Tatar’ın konvoyundaki aracın yanına kadar gelerek aracın önünü kesmeye çalıştı. Tatar, "Türk askeri dışarı, Kıbrıs işgal altındadır, Türkiye çekip gitsin gibi çok yakışıksız hareketler içeresindeydiler." açıklamasını yaptı. 

Engelleme çalışmalarının kendisini durdurmadığını belirten KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, "Hem benim hem üniversitenin güvenliği onları bastırmaya çalıştı. Biz yine de arabamızı sürdük, protestonun içerisinden geçtik. Ben konferansa katılmakta kararlıydım. Sözlü de olsa saldırı oldu. Arabaya gelip bir takım çirkin hareketlerde bulunmaya çalışanlar da vardı." dedi.

İNGİLİZ YETKİLİLERDEN HERHANGİ BİR AÇIKLAMA YOK

Semiha Şahin'in "Hukuki bir işlem başlattınız mı? İngiliz yetkililer olaya dair açıklama yaptı mı? Özür dilendi mi?" sorularına yanıt olarak ise şu açıklamaları yaptı:

"İngiliz yetkililerden hiçbir haber almadım. Herkesin gözü önünde böyle bir çirkin eylem, bir bakıma saldırı düzenlendi. Hiçbir İngiliz yetkili tarafından geçmiş olsun denilmedi. Böyle bir eylem için izin alınması lazım. İzin olmadığı da ortada."

 

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber